Yaratım sürecinde heykelin mekansal sorunları
Specaus problems of sculpture in the creation process
  1. Tez No: 132861
  2. Yazar: EVRİM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜMTAZ DEMİRKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET insan yaşamında mekanın her zaman önemli bir yeri vardır. Bu önem le mekan insanın yaşamına biçim veren çevresini oluşturur. Bu bağlamda, sanatçının eseri yaratma sürecinde ona biçim veren koşulları içinde bulun duğu çevresi sağlamaktadır. Mekanı kısaca maddeyle sınırlandırılmış boşluk olarak tanımlaya bilmekteyiz. Mekan kavramı, sanat tarihinin her döneminde farklılıklar göster mektedir. Sanatçılar da, bu mekan kavramını her dönemde yaratım sürecinin önemli bir elemanı olarak. Dolayısıyla, aynı dönem sanatçılarında bile farklı mekan kavrayışları söz konusu olabilmektedir. Heykelin plastik dilde mekanla ilişkisi, hem düşünce hem uygulama boyutunda ele alınmaktadır. 'Heykel boşluk içinde var olan bir sanattır' denildiğinden mekan, yaratım sürecinde sanatçıyı ilgilendiren önemli sorun lardan biri halini alacaktır. Dolayısıyla sanatçı, tüm plastik sorunları çözüm leyici düşünceler üretme durumunda olmaktadır. Varolmanın ön koşulu bir mekanın içerisinde yer almak olduğundan, bir nesneyi anlamlandırmak, ne olduğunu söyleyebilmek ve sınırlayabilmek için o nesneyi bulunduğu yere göre tanımlamak gerekmektedir. Dolayısıyla, sanat yapıtı, ister kendi varlığı ile nötr bir alan oluştursun, isterse empoze edici tavrı ile anlam bütünlüğüne gitsin, sonuç olarak bu sanat yapıtı, sanatçı ile mekan arasında iletişim kurulmasının ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışmalarda kurulan bu iletişim, yaratım sürecinde mekanla yaşanan problemlerin çözüm önerilerini içermektedir. Çalışmalardaki figür denemelerinin biçimlendirilmesindeki varlıksal müdahale (Kilin elle biçimlendirilmesi) oluşum sürecinde mekanla bir çeşit hesaplaşmaya gidilerek çözümlenmeye çalışılmıştır.Ill Bu müdahalede malzeme seçimindeki amaç, kilin yaşama ait yapısının çalış maların amaçlanan sonucuna hizmet etmesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In human life spatial aspects are very important.In this importance spatial aspects shapes individual's environment which influences him. For this reason, artists' work of art is influenced by the environment that he exist in during the creation process. Space can be explained as a limited volume. Spatial aspects show differences in every terms of art history. Therefore artists have used this spatial aspect in every terms as an important element of creation process. Thus difference per ceptions could be seen even in a same term artists. Spatial interaction with sculpture, in a plastic language, is approached both in thought and appication dimension. Because of saying that“sculpture is an art, existing in an emptiness”, space will be a serious problem which an artist have to deal with it in acreation process. Therefore an artist's position should be a solution creator about on all plastic problems. Loading meaning, telling what it is and to draw its limits we must define the object as if where it is, as the prerequisite of being is taking place in a space. Consequently, as a result, this work of art evolves as the product of artist and space communication, whether the work of art creates a space with its' own being or lead to a meaning totality with its' emphasising attitude. This communication created in the work, includes the solving suggestions with space related problems. Existant interfere of the figure experiments of works solved as a kind of specaousness. In this interference, the aim of choosing materials serves as the alive structure of clay evolves from the result of the works intentions.