Geçiş döneminde Rusya ekonomisi ve Doğal tekellerin etkisi
Russia'seconomy in the transitional perid and inflluence of natural monopolies
- Tez No: 132874
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Sovyet sosyalist bloğunun yıkılışı ile tüm Dünya'da gözler geçiş sürecinde bulunan ekonomilere çevrilmiştir. Özellikle Dünya'nın süper gücü olan SSCB'nin baş varisi Rusya Federasyonu'nun durumu büyük önem taşımaktadır. Rusya'da 1985 yılında başlayan geçiş süreci Sovyet Birliği nin dağılmasından sonra hızlanmıştır. 1997 yılına gelince ekonomide genel olarak yapısal reformlar yapılmıştır. 1998 Ağustos krizine rağmen. Rusya ekonomisi çabuk krizin olumsuz sonuçlarını atlatmış ve sonraki dört yıl içinde de olumlu büyüme göstermiştir. Geçiş döneminde doğal tekeller Rusya geçiş ekonomisine büyük katkıda bulunmuş ve önemli rol oynamıştır. Özellikle elektrik, gaz ve demiryolu taşımacılığı alanında faaliyette bulunan doğal tekellerin ucuz tarifeleri sayesinde tüm ekonomi ve hane-halkı ayakta kalmayı başarmış ve piyasa ekonomisi koşullarına alışabilmiştir. Devle-ıin tarife regülasyonuna devam etmesine rağmen, doğal tekellerin reform programlan geliştirilmiş ve özelleştirme çalışmaları hızlandırılmıştır. Ancak büyük doğal tekellerin parçalanıp özelleştirilmesinin güçlüğü de göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY With the collapse of socialist bloc all eyes in the World looked on the economies which are in transition process. Especially case of the World super power Russian Federation, is head inheritor of the USSR, have a big importance. Russia's transition process, which had started in 1985. speeded up with the collapse of the Soviet Union. By 1997, structural reforms in the economy were largely carried out. Despite the August crisis of 1998, Russia's economy quickly overcame negative consequences of the crisis and the following four years demonstrated positive growth. Natural monopolies have made a great input and played an important role in the tran-silional economy of Russia during the transitional period. Thanks to cheap tariffs of natural monopolies, especially those engaged in spheres of electric energy, natural gas and railway shipping, the entire economy and consumers were able to survive and adapt to the market economy conditions. Despite government's regulation of tariffs, reform programs have been developed and activities on privatization of natural monopolies have been speeded up. However we must not forget difficulty of dividing and privatization the big Natural Monopolies.