Kısa cevaplı ve çoktan seçmeli testlerin madde ve test istatistiklerinin karşılaştırılması
The Comparison of item and test statistics of short-answer and multiple choice tests
  1. Tez No: 132873
  2. Yazar: MUSTAFA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KELECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada, fizik dersine dayalı olarak geliştirilen kısa cevaplı ve çoktan seçmeli testlerden elde edilen madde ve test istatistiklerinin karşılaştırılması konu edilmektedir. Araştırma 2001/2002 eğitim ve öğretim yılında Ankara Başkent Lisesi, İncirli Lisesi, Kalaba Lisesi ve Tuzluçayır Lisesi fen bilimleri bölümü 10. sınıflarında okuyan 427 Öğrenci üzerinde yapılmıştır. Uygulamada kullanılan testler araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Uygulamada 29 maddeden oluşan biri çoktan seçmeli, diğeri kısa cevaplı iki sayısal basan testinden yararlanılmıştır. Kısa cevaplı test, çoktan seçmeli teste dayalı olarak oluşturulmuştur. Uygulamada ilk önce çoktan seçmeli test, daha sonra kısa cevaplı test kullanılmıştır. Seçme gerektiren ve kısa cevap gerektiren maddelerden oluşturulan testlerin geçerlik katsayıları karne notlan ölçüt alınarak Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayıları ile güvenirlik katsayıları da KR 20 güvenirlik katsayısı ile bulunmuştur. Seçme gerektiren ve kısa cevaplı maddelerden oluşan testlerin madde güçlük indeksleri ve madde ayırıcılık gücü indekslerinin manidarlığı, ikili karşılaştırmalar için parametrik olmayan yöntemlerden Wilcoxon'm işaretli sıralar testi ile a=0.05 düzeyinde test edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, kısa cevaplı ve çoktan seçmeli maddelerden oluşan testlerin madde güçlük indeksleri arasında manidar farklılık olmadığı gözlenmiştir. Kısa cevaplı testin madde ayıncılık gücü indeksleri, çoktan seçmeli testin madde ayırcılık gücü indekslerinden daha yüksek çıkmıştır. Testlerin geçerliği, öğrencilerin birinci dönem karne notlan ölçüt alınarak hesaplanmış ve kısa cevaplı testin geçerlik katsayısı,çoktan seçmeli teste göre daha yüksek bulunmuştur. Testlerin KR 20 güvenirlik katsayılarının birbirine yakın olması, değişik madde tipinin kullanılmasının testlerin psikometrik özelliklerinden test güvenirlikleri üzerinde etkili olmadığı şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study is about comparing item and test statistics of short-answer and multiple choice tests about the course of physics. The sample of this research is 427 tenth grade students from four public hight school (Başkent, İncirli, Kalaba and Tuzluçayır) in Ankara. The instruments were developed by the researcher. Two achievement tests were used as instrument. One of them consists of multiple choice test items, where as the other one is a short-answer test. There are 29 items in each instrument. First the multiple-choice test was administered to the students, then the short-answer test was given to the same group. The validity coefficients of instruments were calculated by using Pearson Correlation Coefficient. The grads of report are assumed to be a criterion for the validity of the tests. For the reliability coefficients of instruments, KR 20 reliability coefficient was used. The significancies between the item discriminations and item difficulties of the items in two instruments were analysed by wilcoxon signed test at a=0.05. This analysis revealed that there is no significant difference between the item difficulties of two test items. On the other hand, it was found that the item discriminations of short- answer test were found higher than those in multiple choice test. The validity of the instruments was determined by taking the report grades as a criterion. Therefore, the validity coefficient of short-answer test was found higher than multiple choice test. Finding that the KR 20 reliability coefficients of the instruments very close to each other can be interpreted as no significant effect was occurred by using different item types on test reliability.