Likert tipi ölçeklere madde seçmeden kullanılan pearson momentler çarpımı korelasyon tekniği ile çok serili korelasyon tekniğinin incelenmesi
An Investigation on pearsons moments correlation technique and polyserial correlation technique in item selection to likert type scales
  1. Tez No: 132878
  2. Yazar: ESİN FENERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA TEBAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu araştırmada Likert tipi ölçek hazırlamada kullanılan korelasyonlara dayalı madde analizi tekniklerinden ikisi incelenmiştir. Bu amaçla“Öğrenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”hazırlanmış ve 362 cevaplayıcıya uygulanmıştır. Uygulamadan elde edilen veriler üzerinde, iki ayrı korelasyon tekniği ile sabit sayıda madde seçilmiş ve iki ayrı ölçek elde edilmiştir (K=20). Madde seçmede kullanılan korelasyon tekniklerinden biricisi Pearson momentler çarpımı korelasyonu, ikincisi de çok serili korelasyon tekniğidir. Her iki teknikte madde puanlan dizisi ile ölçek puanlan dizisi arasındaki korelasyon katsayısı hesaplanmakta, katsayılar en büyükten küçüğe doğru sıralanarak belirlenen ölçüte göre madde seçilmektedir. Pearson momentler çarpımı koralasyon tekniği hem madde puanlarının hem de ölçek puanlarının sürekli değişken olmasını gerektirmektedir. Çok serili korelasyon tekniğinde ise ölçek puanlarının sürekli değişken olduğu, buna karşılık madde puanlarının gerçekte sürekli olmakla birlikte çok kategorili olarak süreksiz hale getirilmiş olduğu kabul edilmektedir. Bu araştırmada iki farklı korelasyon tekniği kullanılarak elde edilen madde sıralanıştan arasındaki ilişki ile elde edilen ölçeklerin güvenirlik katsayıları arasında manidar bir farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Madde ölçek puanları arasında çok serili korelasyon katsayısı ile hesaplanan ilişki katsayıları, Pearson' un korelasyon katsayısı ile hesaplanan katsayılardan daha yüksek görünmekle birlikte, madde sıralanışları arasında manidar ve yüksek düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Sabit sayıda madde seçme ölçütüne dayalı olarak (K=20), iki tür korelasyon katsayısı kullanılarak elde edilen ölçeklerin güvenirliklerine bakıldığında, aralarında manidar bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, two item analysis techniques were investigated to construct a Likert type scale. For this purpose, a scale of“Attitudes Towards Learning”was prepared and applied to 362 respondents. Obtained data were analysed by two kinds of correlational techniques. The first technique was Pearson's product moment correlation. The second one was polyserial correlation. All items ranked based on item - total correlations to select items for the final scale. The basic assumption is that both of item scores and scale scores are continuous variable for Pearson's correlation. The basic assumption for polyserial correlation is that item scores are continuous in fact but observed discretized ordered-category ratings and scale scores are continuous variable. In this study, item - total correlation coefficients based on Pearson's moments product correlation and polyserial correlation were compared in terms of item ranking and reliabilities of obtained scales. Relationships between item-total scores calculating with polyserial correlation coefficients seem higher than calculations with Pearson's correlation coefficients. On the other hand, there is no significant difference between item rankings by using Pearson's correlation coefficient and polyserial correlation coefficient. When the scales are constructed based on item selection criterion via fixed number of items (K=20), there is no significant difference between reliabilities of the obtained scales.