E-tanıtımlarda grafik tasarım sorunları ve valör kongre organizasyonları için bir uygulama
The Problem of graphic design in E-advers and a application for valör congress organization
- Tez No: 132884
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FİLİZ AYGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
11 ÖZET Dünyanın hızla küreselleşmesi ve teknolojideki hızlı gelişmeler bilginin kitlelere en hızlı ve en ekonomik biçimde iletilmesini de hedeflemektedir. Televizyon, radyo, bilgisayar internet gibi teknolojiler bilgiyi hızlı ve ekonomik olarak ileten ortamlardır. Bu teknolojilerin kullanıldığı iletişim biçimi ise görsel, işitsel ve görsel-işitsel iletişime dayanmaktadır. İletişim, grafik tasarımın temel öğesidir. Grafik tasarımı dinamik ve güncel kılan, iletişime yönelik olması ve tasarımcının güncel bilgiyi çağdaş anlayış içinde uygun araç ve gereçlerle sunmasıdır. Günümüzde bu araç ve gereçlerden en yaygın olarak kullanılanları internet ortamı ve etkileşimli (Interaktif) CD / multimedya olarak tanımladığımız çoklu iletişim ortamlarıdır. E-doküman diye tanımlanan etkileşimli CD'ler, tanıtıma yönelik her türlü materyali (broşür, katolog, afiş, televizyon reklamı, radyo reklamı) içermektedir. Ayrıca, ara yüz tasarımları, animasyon ve ses eklenebilmesi ile geniş bir kullanım yelpazesini bünyesinde barındırmaktadır. Etkileşimli CD yeni bir uygulama alanı olması ile birlikte birtakım sorunları da birlikte getirmektedir. Bu alanda karşılaşılan sorunların başında tasarımcı-mühendis işbirliğinin kurulmamış olmasından kaynaklanan sorunlar gelmektedir. Bu tür tanıtım CD'leri ya grafik tasarım eğitimi almamış mühendislerce ya da grafik tasarım eğitimi almış ancak bu alanda kullanılan yazılımları yeterince tanımayan ve amacına uygun olarak kullanamayan grafik tasarı mcılarca hazırlanmaktadır. Her iki şekilde de e-tanıtıma yönelik olarak hazırlanan bu e-dökümanlar (etkileşimli CD'ler) ya ciddi grafik tasarım sorunları içermekte ya da program seçiminden dolayı kullanım hataları vermektedir. İlerleyen teknoloji ile birlikte e-tanıtım ürünlerinde ortaya çıkan tasarım problemleri ve amacına uygun olmayan program kullanımları hem kurum/kuruluşları, hem de hedef kitlenin memnuniyetini sağlamakta yetersizIll kalmaktadır. Bu nedenden dolayı tanıtım CD'leri grafik tasarım eğitimi almış kişilerce hazırlanmalı, tasarımcı gerekirse bilgisayar programcılarından yardım almalıdır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The globalization of the the world and fast improvements in tecnology targets the fastest and the most economical communication and information and knowledge towards people. Television, radio, computer and internet are some of the most important communication equipments. The systems of communication used in this tecnological equipments are visual, audial and audio-visual. Communication is the base for graphic design. What makes graphic design dinamic and usefull is being directed by communication and supplying information with modern equipments from a modern point of view. Nowadays, the most commonly used equipments are internet and interactive CD/multimedia called as a multiple communication equipments.lnteractive CD's called as a e-document includes all kinds of materials for publicezing such as brochures, cataloges, posters, TV ads and radio ads. Furthermore, pages designs includes widelly usage opportunities as having the possibility of adding animation and voice. Since interactive CD is a new method, it bring some abstacles. For instance, the lack of cooperation between designer and engineer is the most important problem. These CD's are prepared by the engineer who didn't study graphic design or the graphic designers who don't know much about the programs used in this area and who don't use them properly. That's why these e-documents (interactive CD's) prepared for e-advers have some usage mistakes because of programme choice or have some serious graphic design problems. With developing technology - the design problems which occur with e- advers products and the usage of programs which are not proper can not satisfy the firm and the people who are targetted. Therefore, tanıtım CD's must be done by people who studied graphic design anddesigners must ask computer programmers for help only when it is necessary.