Batı'da Kürdoloji çalışmaları ve kurumları
Kurdology studies and its institutions in the west
- Tez No: 264945
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, Sociology, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde, Batı'da yapılan Kürdoloji çalışmaları ve Kürtlerle ilgili çalışmaların yapıldığı aktif kurumlar incelenmiştir. Tezin giriş kısmında Kürdolojinin ortaya çıkışı ve gelişimi hakkında bilgiler verilmiştir. Tezin ana metni dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, Avrupa ülkeleri ve ABD'de Kürtlerle ilgili yayımlanmış çalışmalar kronolojik bir sırayla ve yayımlandıkları yere göre ele alınmıştır. Ancak konu bütünlüğünü bozmamak amacıyla aynı yazarın farklı tarihteki çalışmaları bir arada verilmiş ve kronolojik sıralamada ilk yayımlanan çalışması yer almıştır. İkinci bölümde, Avrupa ve ABD'deki Kürt Enstitüleri ele alınmıştır. Enstitülerin tarihçeleri, amaçları, yönetim kurulları, gelir kaynakları, faaliyetleri ve varsa yayınları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Kürt dili ve araştırmaları eğitimi veren üniversiteler ele alınmıştır. Bu üniversitelerde Kürtlerle ilgili yapılan çalışmalar, verilen programlar, ders içerikleri ve varsa yayınları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Kürtlerle ilgili faaliyetlerde bulunan ve önde gelen yurt dışındaki Kürt kuruluşları ele alınmıştır. Bu Kürt kuruluşlarının tarihçeleri, amaçları, yönetim kurulları, gelir kaynakları ve faaliyetleri incelenmiştir. Sonuç bölümünde, ülkeler bazında yayımlanan çalışmalar nicelik olarak karşılaştırılmış, hangi dönemde hangi ülke veya ülkelerin daha fazla çalışma yayımladıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Kürt enstitüleri faaliyet alanları açısından, Kürt dili ve araştırmaları eğitimi veren üniversiteler de program içerikleri bakımından karşılaştırılmıştır. Son olarak da, Kürt kuruluşlarının yapmış oldukları faaliyetler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the Kurdology studies in the West and the active institutions that inquire the matters about the Kurds. In the introduction part of the thesis, the arise and the development of Kurdology are mentioned. The basic drafting of the thesis is composed of four parts. In the first part, the studies about the Kurds in European Countries and in the United States of America are discussed chronologically and according to the places where they were published. So as not to disjoin the subject the different dated studies of the same writer are given all in one and his first study takes place in the chronologic ranging. In the second part, the Kurdish Institutes in the United States and Europe are handled. The brief history, purposes, administrative councils, sources of income, activities of the institutes and publications, if any, are analyzed. The third part deals with the universities that process in investigations of Kurdish Language. The studies about Kurds, stated programs, course contents and publications, if they have, are discussed. The fourth part is related to the abroad leading Kurdish institutions? works about the Kurds. The brief history, purposes, administrative councils, sources of income, activities of these Kurdish institutions are researched. The conclusion part states the comparison as the works published in the country terms, in quantity. It is tried to be confirmed that which country in which period published more work. Besides that The Kurdish Institutes are compared within their range of action. The universities train Kurdish Language and Studies are compared about the contents of their programs. Finally, Kurdish Institutions evaluated according to their activities they had done.