Gaziantep ve çevresi paleolitik kültür dönemi yerleşim alanları ve buluntularının analizi
Paleolithic cultural era settlement areas on Gaziantep and ıts around and analysis of excavations
  1. Tez No: 208264
  2. Yazar: GÜVEN KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVDET MERİH EREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Yakındogu ve Sina Yarım Adası'nın Anadolu ile olan baglantılarındaki kültürel etkilesimler, Paleolitik kültürlerin ortaya çıkıs, gelisme ve evrimlenme süreçleri içersinde son derece önemlidir. Bu sürecin sonuçlarını yansıtan buluntu yerlerinin endüstriel gelisimleri, gerçeklestirilen yüzey arastırmaları ve kazılar sonucunda ele geçen yontmatas ve diger materyallerle ayrı ayrı ortaya konmustur. Tezimizde buluntu yerlerinin genel özellikleri ile birlikte özellesmis nitelikleri ortaya konulmus ve çevre ile Paleolitik insan arasındaki etkilesimlerin sonuçları irdelenmistir. Tez yukarıda söz konusu edilen önemi destekleyen yan unsurları da ortaya koymak üzere hazırlanmıstır. Bu tez yedi bölümden olusmustur: 1- Bölüm Paleolitik kültürel döneminin genel olarak tanıtımı ve biyolojik evrimle paralel kültürel evrimin tanıtıldıgı; Anadolu-Sina Yarımadası- Yakındogu baglantıları ve bu baglamda tezin amacının ortaya kondugu; tezin hazırlanma yönteminin anlatıldıgı bölümdür. 2- Bölüm Gaziantep, Sanlıurfa, Adıyaman ve Hatay'ın genel jeomorfolojisi içersinde iskan edilmis alanların özelliklerinin tanıtımı ve jeomorfoloji ile iskan alanlarının seçilimindeki özelliklerin anlatıldıgı bölümdür. 3- Bölümde Gaziantep li Paleolitik kültürlerinin alt, orta ve üst paleolitik istasyon özellikleri ile birlikte anlatıldıgı bölümdür. Bu bölümde Gaziantep ilinin açık hava istasyonları detaylı biçimde ele alınmıstır. Az sayıdaki magara yerlesimleri de yüzey arastırmaları çerçevesinde ele alınmıstır. 4- Bölümde Sanlıurfa ilinin Paleolitik Çag arastırmalarına genel olarak deginilmis ve ilçeler bazında iskan alanları tek tek ele alınarak bölgede gerçeklestirilen kurtarma kazısı ve yüzey arastırmaları sonuçları verilmistir. 5- Bölümde Adıyaman li Paleolitik arastırmaları açısından önemli olan ve Anadolu Paleolitik kronolojisine ısık tutan Samsat-Pirun ve diger tanımlayıcı tip sit istasyonları buluntuları ile birlikte degerlendirilmistir. 6- Bölümde Hatay linin eski ve yeni Paleolitik Çag arastırmaları sunulmus ve kronoloji hakkında endüstriel belgelere dayanarak bilgiler verilmistir. 7- Bölümde Gazinatep ve çevresinde saptanmıs yerlesim yerlerinden ele geçen endüstriel yontmatas ürünleri karsılastırmalı olarak degerlendirilmis ve bölgedeki Paleolitik kronolojinin gelisimi ortaya konmustur. Bununla birlikte Yakındogu baglantıları da sonuç içersinde degerlendirilerek bölgeler arası etkilesimler de ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
The cultural interactions between the Near East and Sina peninsula with Anatolia has a crucial importance on outcome, maturing and evolution processes of Paleolithic cultures. This thesis study deals with the industrial development of excavation areas which reflects the results of the process, the materials and the stones acquired as a result of the excavations. The thesis study defines both the general and the specific features of the excavation areas and searches through the results of the interaction between environment and Paleolithic human. Including the importance of supporting the above mentioned elements, this thesis study is composed of seven chapters. 1- Chapter: States the Paleolithic cultural era and cultural evolution having a paralel connection with the biological evolution; Anatolia - Sina Peninsula - The Near East connections and then the aim of the thesis study; the methodology. 2- Introduction of the settling areas of Gaziantep, Sanlıurfa, Adıyaman and Hatay with a general understanding of geomorphology; and states the reason of choice of the geomorphology and the settling areas. 3- Stratigraphic and industrial introduction of the above mentioned settling areas and the other excavations acquired from the region. 4- This chapter generally deals with the Paleolithic Era researchs and around districts are discussed one by one and the results of rescue and surface researchs are expressed. 5- In this chapter, Samsat-Pirun and other definitive sit residences, which are crucially important in the means of Paleolithic researchs in Adıyaman and throws fresh light to Anatolian Paleolithic chronology, are discussed with its excavations. 6- In this chapter, former and new Paleolithic Era researchs related to Hatay city are presented and chronological information is given based on industrial documents. 7- Industrial carved-stone instruments, which are digged out Gaziantep and its round, are analysed comparatively and Paleolithic chronological proceedings are expressed. Notwithstanding, the Near East connections are discussed in the basisof results and interactions are expressed