Matematik dersinde kavram haritası yönetimini kullanarak öğrenci başarısının değerlendirilmesine ilişkin bir araştırma
A Research on the assesment of student success by using the method of concept maps on mathematics course
- Tez No: 132900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA TEZBAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu araştırmada, kavram haritalarının matematik dersi geometri konusunda puanlama yöntemi olarak nasıl kullanılabileceği incelenmiştir. Araştırma, 2001-2002 bahar döneminde Karadeniz Ereğli'de ilköğretim okulu 3., 5., 6. ve 7. sınıf öğrencilerinden 300 kişi üzerinde yürütülmüştür. Cevap anahtarı olarak kullanılacak kavram haritası, geometri konusunda belirlenen 20 kavramla ilgili uzman görüşlerinin alınmasından sonra oluşturulmuştur. Uzman kavram haritasındaki kavramlar arası ilişkilerin her biri dikkate alınarak otuz sorudan oluşan kısa cevaplı bir test oluşturulmuştur. Bu test araştırmaya katılan öğrencilere uygulanmıştır. Öğrencilere kavram haritalarını tanıtıcı ve kavram haritası çizmeye yönelik ikişer saatlik bilgilendirme yapıldıktan sonra, geometri konusundan seçilen 20 kavram verilerek bir kavram haritası çizmeleri istenmiştir. Öğrenciler tarafından çizilen kavram haritaları Birinci Tip Kavram Haritası Puanlama (P1), İkinci Tip Kavram Haritası Puanlama (P2) ve Üçüncü Tip Kavram Haritası Puanlama (P3) yöntemleri kullanılarak puanlanmıştır. Kısa Cevaplı Test (KCT), P1 ve P2 puanlamadan elde edilen puanların KR-20 güvenirlikleri sırasıyla 0,69; 0,67 ve 0,71; P3 puanlamadan elde edilen puanların alfa güvenirliği ise 0,73 bulunmuştur. KCT, P1, P2 ve P3'ün uygulandığı 3., 5., 6. ve 7. sınıflardan elde edilen puanlar arasında anlamlı bir fark çıkmıştır. Bu fark, KCT, P1, P2 ve P3 puanlamaların geçerli ölçmeler yaptığına bir kanıt sayılabilir. 3., 5., ve 6. sınıflarda KCT ile P2 ve P3 arasında anlamlı derecede ilişkiler bulunamazken 7. sınıflarda KCT, ile P1, P2 ve P3; P1 ile P2 ve P3; P2 ile P3 arasında anlamlı derecede ilişkiler çıkmıştır. Tüm sınıflarda KCT ile P1 ve P2 ile P3 arasında anlamlı derecede ilişkiler bulunmuştur. 3., 5., 6., 7. sınıflar ile tüm sınıfların P2 ve P3 ayırıcılık indekslerinin KCT ve P1 den genelde daha yüksek olduğu görülmüştür. 'Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, farklı bir değerlendirme aracı olarak kullanılabilen kavram haritaları, güvenirlikleri ve geçerlikleri sağlandığında güvenilir puanlama araçları olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research how to use concept maps as scoring method in geometry subject in mathematics lesson has been studied. This research was done with 300 3rd, 5th, 6th, and 7th grade students in 2001- 2002 spring term in Kdz. Ereğli. The concept map that would be used as an answer key was formed after having the expert opinions about the 20 determined concepts in geometry. By taking into consideration every relation between expert concept map a 30 questions short answer test was formed. This test was applied to the students who were attended to the research. After giving information to the students about the concept maps and drawing concept maps for 2 hours they were given 20 concepts related to geometiy subject and they were demanded to draw concept maps. Concept maps drawn by the students were scored by using First Type Concept Map Plan (PI), Second Type Concept Map Plan (P2) and Third Type Concept Map Plan (P3) scoring method. Kr-20 reliability of Short Answer Test (KCT), PI and P2 scoring were 0.69, 0.67 and 0.71, respectively and Alfa reliability of P3 scoring was found to be 0.73. There is a difference between 3", 5', 61 and 71 grade students to whom KCT, PI, P2 and P3 were applied. This difference can be regarded as a proof to the validity evaluation of KCT, PI, P2 and P3 scoring. There is no significant relation between KCT and P2 and KCT and P3 in 3, 5', and 6th grade students whereas in 7th. grade students there is a significant relation among all scorings. Especially, there is a significant relation between KCT and PI and P2 and P3. Discrimination index of P2 and P3 scoring varieties were fount higher than KCT and PI.IV According to the results of research, concept maps which were used as alternative evaluation tool can be used as scoring tool if their reliability and validity are provided.