Sınıf öğretmenlerinin fen bilgisi dersinde uyguladıkları yaratıcı etkinlikler
The Creative activities which class teachers apply in the science lectures
- Tez No: 132905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel ilköğretim okullarında görevli sınıf öğretmenlerinin, Fen Bilgisi derslerinde, yaratıcılığı geliştirdiği ve yaratıcılığın gelişmesini engellediği düşünülen etkinlikleri ne sıklıkta uyguladıklarını ortaya koymaktır. Böylece, öğretmenlerin uyguladıkları ve yaratıcılığı geliştiren etkinlikleri uygulamaya devam etmeleri için öğretmenlerin desteklenmesi, yaratıcılığın gelişmesini engelleyen etkinlikleri uygulamaya son verip, yaratıcılığı geliştiren farklı etkinlikler uygulamaya yönlendirilmeleri amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini, 2002-2003 öğretim yılında, Ankara ili merkez ilçelerindeki özel okullarda görevli öğretmenler, örneklemini ise, ilçelerdeki okul sayılan göz önünde bulundurularak, bu okular içerisinden random olarak seçilen 1 5 okulda görev yapan 134 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada Betimleme Yöntemi kullanılmış, veriler araştırmacı tarafından hazırlanan anket ve görüşme formu yoluyla toplanmıştır. Etkinliklerin uygulanma sıklığı ile ilgili verilerin analizinde yüzde (%), frekans (f) ve aritmetik ortalama ( X ) istatistiksel hesaplama yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ilköğretim okullarında, yaratıcılığı geliştiren etkinlikler öğretmenler tarafından her zaman uygulanmaktayken, yaratıcılığın gelişmesini engelleyen etkinlikler bazen uygulanmaktadır. Yaratıcılığın gelişmesini engelleyen etkinlikler ile ilgili en belirgin olarak ortaya çıkan sonuç; sunuş yolu ile kavram öğretimi, öğrencilerin hata yapmalarına engel olmak için yapılan her şeyi açıkça anlatma ve yanlışları anında eleştirme etkinliklerini öğretmenlerin her zaman uygulamakta olduklarıdır. Bu etkinlikleri herzaman uyguluyor olmanın dışında, öğretmenlerin Fen Bilgisi dersinde öğrencilerin yaratıcılıklarım geliştirmede doğru yolda oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this research is to determine that which frequency the classroom teachers working at private primary schools which are under the control of Ministry of National Education use the activities, which are thought to develop the creativity and obstruct the creativity. In this way, it is aimed that the continued of the activities that develop the creativity on finding different activities instead of that obstruct the creativity. The universe of the research study, in 2002 - 2003 academic year, is formed of, the staffs who have a duty at private schools in the central provincial of the Ankara. While choosing the samples the numbers of schools in the provincial are considered. Among these schools, the 15 schools were chosen randomly and 134 teachers from these schools. The survey method was used in this research; the data was collected by the way of questioner and the interview form which are prepared by researcher. In that analyse of the periodicity of implemented activities, percent (%), frequency (f) and arithmetic mean (X) statistical methods were applied. According to the result of the research; While the activities which develop the creativity are always being applied, on the other hand, the activities that obstruct the development creativity are being applied sometimes. The most obvious result related with the activities which obstruct the development of creativity; to learn concept by the way of presentation, to explain all things which will be applied in details and clearly to prevent students to make mistake and criticise the mistake at that moment, are the activities which are being always applied by classroom teachers. Except for the applying these activitiesIV always, it may be said that the classroom teachers are in the right way in Science Lectures by means of developing the creativity of the students.