1980 sonrası Türk bankacılık sektöründe yeniden yapılandırma
Bank restructuring in Turkish banking sector after 1980
- Tez No: 132906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Kamu Yönetimi, Banking, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
11 ÖZET Türk finans sisteminde bankalar oldukça büyük bir yer tutmakta ve reel sektöre fon aktaran birimler olarak makro ekonomide önemli bir fonksiyona sahip bulunmaktadır. Global etkilere açık olan bankacılık sektöründe, ülkemizdeki ve dünyadaki olumsuz gelişmeler sonucunda zaman zaman krizler yaşanmakta ve bu krizler tüm ekonomide domino etkisi yaratmaktadır. Yaşanan bu ekonomik gelişmeler sosyal hayatı da derinden etkilediğinden, bankacılık sektöründeki yeniden yapılandırma çalışmaları, siyaset-ekonomi etkileşimi içinde bir yönetim sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. 1980 yılından sonra Türkiye'de yaşanan krizler, 1982-83 Banker Krizi, 1994 Krizi, 1998 Krizi ve Kasım 2000- Şubat 2001 Krizi olarak ele alınmaktadır. Bu krizlerden Banker Krizi, altyapısı hazırlanmadan yaşanan bir finansal serbestleşme sürecinin sonucu olarak ortaya çıkarken, 1994 Krizi, ekonomi yönetimindeki yanlış uygulamaların bir sonucu olarak değerlendirilmektedir. 1998 Krizi ve Kasım 2000- Şubat 2001 Krizleri'nin temel sebebi ise sektördeki yapısal sorunların getirdiği likidite probleminin dövizde yaşanan problemlerle birleşmesidir. Ancak genel olarak sektörde yaşanan krizlerin kaynağı yüksek kamu borçlanma gereğidir. Yaşanan bu krizlerin kontrol edilebilmesi ve ortaya çıkardığı maliyetlerin mümkün olan en alt düzeyde tutulabilmesi amacıyla, devletler krizlere sistemli ve piyasa koşullarında müdahale edilmesini sağlayacak yöntemler geliştirmiştir. Bu anlamda, Türk bankacılık sektörünün yaşadığı krizlerden sonra, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından, bankaların yeniden yapılandırılması kapsamında finansal, operasyonel ve yapısal araçlar kullanılmış ve sektöre müdahalelerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, tüm dünyada özellikleri itibariyle bankacılık sektörü en sık müdahale edilen ve denetime tabi tutulan sektör olmuştur. Bunda, sektörün güvene dayalı kriterlere bağlı olarak tasarrufçulardan topladığı kaynaklan yatırımlara kanalize eden bir aracılık görevi üstlenmesinin etkisi büyüktür. Yapılan bu müdahalelerde farklı olan, müdahalenin dozu ve yöntemi olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Banks constitute the major proportion of Turkish financial system and have an important function in macro economy as units which transfer funds to industrial sector. In banking sector, which is exposed to global effects, crises are occasionally experienced as a result of adverse events in Turkey and in the world and they generate domino effect in the overall economy. Since these facts of experiences affect social life deeply,“Restructuring in the banking sector”emerges as a management problem in the interaction of the politics and the economy. Crises that are experienced in Turkey after 1980 are come up, in turn, as 1982-83 Banker Crisis, 1994 Crisis, 1998 Crisis and November 2000- February 2001 Crisis. While Banker Crisis emerges as a result of a financial liberalization process which was lived offhanded, 1994 Crisis is evaluated as a result of the mismanagement in the economy. The main reason of 1998, November 2000- February 2001 Crises is the fact that combination of liquidity problem arise from structural problems in the sector and the problems in the supply of foreign exchange. However, the origin of crises experienced in the sector is high Public Sector Borrowing Requirement. In order to minimize the costs of the crises, Goverments develop some methods, which ensure systematic and market based interventions. In this sense, after the crises experienced in the Turkish banking sector, Financial, Operational and Structural Instruments were used and intervened to banks by the Banking Regulation and Supervisory Agency in scope of restructuring banks. In conclusion, banking sector is exposed to intervention and supervised ever so often all around the world due to its characteristic features. In this occasion, the fact that banking sector's function of mediation that based on trust criterion between depositors and investors has a big effect. Only the volume and the method are different in these interventions.