Dijital dönüşüm çağında sağlıkta siber güvenlik: Türkiye'deki özel hastaneler üzerine bir araştırma
Cyber security in healthcare in the era of digital transformation: A research on private hospitals in Turkey
  1. Tez No: 953161
  2. Yazar: ÜLKÜ MELİKE ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Dijital dönüşüm, sağlık hizmetlerinin sunum ve yönetim süreçlerini köklü biçimde değiştirmekte, hasta bakımının verimliliğini ve hizmet kalitesini arttırmaktadır. Bununla birlikte kişisel sağlık verilerinin güvenliği açısından yeni tehditleri beraberinde getirmektedir. Hastaların kişisel sağlık verilerini korumaktan sorumlu olan hastanelerde, verilere ve sistemlere yönelik siber saldırılar önemli bir endişe kaynağıdır. Siber saldırıların asıl kurbanı olan hastaların verilerinin ve yaşamlarının korunması, aynı zamanda sağlık hizmetlerinin kesintisiz sürdürülebilmesi açısından hastanelerde siber güvenliğin sağlanması kritik öneme sahiptir. Bu doğrultuda çalışmanın ilk amacı, özel hastanelerin siber güvenlik seviyelerini belirlemek, siber güvenlik seviyelerinin çalışanların ve hastanelerin özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. İkinci amacı ise özel hastanelerin mevcut siber güvenlik durumlarını analiz ederek yapılması gerekenleri ortaya koymaktır. Bu amaçlarla, nicel ve nitel yöntemin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırması yapılmıştır. Araştırma deseni olarak, nitel ve nicel verilerin eşit derecede vurgulandığı yakınsayan paralel karma yöntem deseni kullanılmıştır. Nicel veriler, Türkiye'deki özel hastanelerde çalışanlar arasından amaçlı örnekleme yöntemine göre seçilen 632 katılımcıya uygulanan anketlerle elde edilmiş ve SPSS 24.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Nitel veriler, nicel araştırmaya katılanlar arasından amaçlı örnekleme yöntemine göre seçilen siber güvenlikten sorumlu 10 katılımcıyla yapılan görüşmelerle elde edilmiş ve MAXQDA 2024 Pro programı kullanılarak içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Nicel bulgulara göre sağlık çalışanları, hastanelerin siber güvenliğini yüksek seviyede değerlendirirken kendi siber güvenlik farkındalıklarını ise yetersiz olarak değerlendirmiştir. Nitel bulgular ise hastanelerde siber güvenlik birimlerinin eksikliği, sağlık çalışanlarının farkındalık düzeylerinin düşüklüğü ve eğitime olan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, hastanelerde siber güvenliğin teknolojik altyapı, süreç yönetimi ve insan faktörüne dayalı bütüncül bir yaklaşımla sağlanması gerekmektedir. Hastanelerde siber güvenliğin sürdürülebilir bir şekilde sağlanması için özellikle insan faktörüne yönelik eğitimlerin arttırılması yoluyla çalışanların davranışsal alışkanlıklarının olumlu yönde değiştirilmesi ve bilinçlendirilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation is fundamentally reshaping the delivery and management of healthcare services by enhancing the efficiency of patient care and improving service quality. However, it also introduces new threats to the security of personal health data. Cyberattacks targeting hospital data and systems pose a significant concern, particularly for institutions responsible for safeguarding patients' sensitive health information. Ensuring cybersecurity in hospitals is critically important not only for protecting patients' data and lives who are the primary victims of such attacks but also for maintaining the uninterrupted provision of healthcare services. In this context, the first aim of this study is to assess the cybersecurity levels of private hospitals and to examine whether these levels differ based on employee and hospital characteristics. The second aim is to analyze the current state of cybersecurity in private hospitals and identify areas for improvement. To achieve these objectives, a mixed-methods approach combining both quantitative and qualitative techniques was employed. The research adopted a convergent parallel mixed-method design, giving equal weight to qualitative and quantitative data. Quantitative data were collected via surveys administered to 632 participants, selected through purposive sampling among employees working in private hospitals across Turkey, and analyzed using the SPSS 24.0 statistical software. Qualitative data were gathered through interviews with 10 participants responsible for cybersecurity, also selected through purposive sampling from the quantitative sample, and analyzed using content analysis via the MAXQDA 2024 Pro software. The quantitative findings indicate that while healthcare professionals rated the cybersecurity of their hospitals as high, they acknowledged insufficient personal awareness of cybersecurity practices. The qualitative results further highlight the absence of dedicated cybersecurity units in hospitals, low awareness levels among staff, and a pressing need for training. In conclusion, ensuring effective cybersecurity in hospitals requires a holistic approach that encompasses technological infrastructure, process management, and the human factor. Sustainable cybersecurity can only be achieved by positively transforming employee behaviors and enhancing awareness particularly through targeted training focused on the human element.