Kazakistan kolektiflşeme dönemindeki Kazakların sosyo-kültürel durumu
Social and cultural conditions of Kazakh people in the collectivization process in Kazakhstan
- Tez No: 132929
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN GÜNGÖR ERGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
11 ÖZET Türk halklarının yakınlaşması ve işbirliğini geliştirebilmelerinin ön şartı, birbirlerini iyi tanımalarıdır. Bugün bağımsız birer devlet olan Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, birkaç yıl öncesine kadar dünya ile doğrudan ilişki kuramayacakları baskıcı bir siyasal düzen içerisinde yaşamak zorundaydılar. Üstelik rejimin uyguladığı çeşitli yöntemlerle köklü bir değişime zorlanmışlardı. Bağımsızlıkların ardından Türk halkları arasında gerçekleşecek işbirliği ve dayanışmanın ulaşacağı seviye, önemli oranda bu halkların kendilerini ve birbirlerini nasıl tanımladıklarıyla, yani kültürel ve sosyal kimlikleriyle ilgili olacaktır. Sovyetler Birliği öncesi kültürel mirastan bugüne nelerin taşınabildiği ve bunlardan ne kadarının komünist rejim tarafından değiştirilerek yerlerine enternasyonal kimlik öğelerinin konabildiğinin bilinmesi ise egemenliklerini kazanmış Türk halklarının kimliklerini tanımlamada önemlidir. Bu çalışmada Kazakistan'da kolektifleştirme süreci (1928-1933) esnasında yapılan uygulamaların anlaşılabilmesi için daha önceki Kazak toplum yapısı incelenmiştir. Çarlık Rusya'sı dönemine kadar Kazakların sosyo-kültürel hayatı incelendikten sonra, Çarlık Rusya'sındaki Ruslaştırma politikasının siyasi, ekonomik ve kültürel boyutlarının Kazak sosyo-kültürel yapısına etkileri açıklanmıştır. Kolektifleştirme süreci ve bu süreçteki uygulamalar; Sovyetleştirme ve Sovyet insanı yaratma projesi ve bu bağlamda kolhoz ve sovhozların oluşturulması, mal-mülk ve hayvanlara el konması, yerleşik hayata geçirme, dil ve eğitim alanındaki uygulama başlıkları altında kolektifleştirme sürecinde yapılan toplumsal değiştirme uygulamaları açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak 1928-1933 yıllan arasında Kazak toplumuna uygulanan kolektifleştirme sürecinin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Knowing each rather well is pre-requisite for the rapprochement and the developing cooperation among the Turkic nations. Nowadays Central Asian Turkic Republics are independent states, but several years ago they had to live under a totalitarian political regime and could not conduct direct relations with t he world. Moreover, they were forced to experience profound change because of the various methods employed by the regime. After becoming independent t he future level of cooperation and solidarity among the Turkic nations will closely related to how these nations define themselves and the others, that is, how they define their cultural and social identities. To know what of the cultural heritage before the Soviet Union has been preserved and what elements have been changed by the Communist regime and replaced by international identity elements is important in identity definition of Turkic nations that gained independence. In order to understand the practice of collectivization process in Kazakhstan (1928-1933), the previous structure of the Kazakh society has been studied. After having studied social structure of the Kazakh people till Tsarist Russia, influences of the Tsarist Russia russification policy's political, economic and cultural dimensions on the Kazakh socio-cultural structure have been mentioned. Society modification practices carried out within the collectivization process have been intended to explain under the following subtitles, as collectivization process and its practices; the project of sovietization and creating a soviet human being, and establishment of kolkhoz and sovkhoz farms in this context, expropriation of property and cattle, forcing the nomads to settle, language and education policy practices. As a result the general evaluation of the collectivization process in the Kazakh society in 1928-1933 has been done.