İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında sektör endekslerinde takvim anomalilerinin test edilmesi
Testing the calendar anomalies in Istanbul Stock Exchange sector indexes
- Tez No: 132930
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Sermaye piyasalarının etkinliği, etkinlik kuramı 1970 yılında Fama tarafından ortaya atıldığından beri birçok araştırmacı tarafından sınanmıştır. Etkinlik kuramının ilk adımını geçmiş fiyat hareketlerinin, gelecekteki fiyatları tahmin etmede kullanılamayacağım savunan zayıf formda etkinlik kuramı oluşturmaktadır. Bu kuram altında, geçmiş fiyat hareketlerinin sergilediği bir trend takvim anomalisi olarak adlandırılmaktadır. Piyasaların zayıf formda etkinliğini takvim anomalilerinin varlığını araştırarak test eden araştırmacılar, dünya borsalarında, belirli zaman dilimlerinde dönemsellikler bulunduğunu, bu yüzden sermaye piyasalarının zayıf formda etkin olmadığını belirlemişlerdir. Sermaye piyasalarında gözlenen bu anomaliler, çeşitli faktörlerle açıklanmaya çalışılmış, fakat yapılan açıklamaların hiçbiri genel olarak kabul görmemiştir. Bu çalışmada, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 'nda (İMKB) takvim anomalileri İMKB 100, İMKB 30 endeksleri, İMKB Sınai, Mali ve Hizmet sektör endeksleri, İMKB Gıda-İçecek, Banka ve Ticaret alt sektör endeksleri için test edilmiştir. Parametrik ve parametrik olmayan istatistiki testlerin kullanıldığı bu çalışmanın veri setini her bir endeksin hesaplanmaya başlandığı tarihten 31.10.2002 tarihine kadarki günlük yüzde değişimler oluşturmuştur. İncelenen endeksler ve dönemler itibariyle, İMKB üzerine bu kapsamda bir çalışma ilk defa sunulmuştur. Çalışmanın ampirik bulgularına göre, İMKB'nin zayıf formda etkin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Takas süresinin bir gün olduğu dönemde en yüksek pozitif getiri Cuma günlerinde, en düşük negatif getiri ise Salı günlerinde elde edilmiştir. Takas süresinin iki güne çıkarılmasıyla, haftanın en yüksek pozitif getirili günü Perşembe, en düşük negatif getirili günü Pazartesi olmaya başlamıştır. Elde edilen bu sonuçlar, fınansal literatürde ulaşılan sonuçlarla paraleldir.Ill Finansal literatürde, en yüksek getirilerin Ocak ayında elde edilmesinden dolayı Ocak ayı etkisi olarak adlandırılan anomalinin İMKB'de varlığı kabul edilmemiştir. İMKB'de aylık bazda en yüksek getiriler Aralık ayında elde edilmektedir. Sonuç olarak, İMKB'de geçmiş fiyat hareketlerinin, gelecekte oluşacak fiyatları tahmin etmede kullanılacak dönemsellikler sergilediği ve İMKB'nin zayıf formda etkin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The efficiency of the capital markets has been tested by many researchers since the efficiency theory was introduced by Fama in 1970. The first step of the efficiency theory is formed by weak form efficiency theory which claims that past price movements can not be used in predicting the future prices. Under this theory, a trend which was shown by past price movements, has been named as calendar anomalies. The researchers who test weak form efficiency of the markets by using calendar anomalies found that there are seasonalities at the certain time periods in world stock markets and because of this reason the capital markets are not efficient in weak form. The anomalies which have been observed in capital markets, tried to be explained by various factors; however, the explanations have not been generally accepted. In this study, the calendar anomalies are tested for ISE 100 (Istanbul Stock Exchange). ISE 30 indexes, ISE Industrial, Financial and Service sector indexes. ISE Food & Beverage, Banking and Trade sub sector indexes. The parametric and non- parametric statisticals are used in this study. The dataset is formed by the daily percentage changes of the indexes from the dates when each index is started to be calculated to 31.10.2002. Concerning the studied indexes and periods, such a study on ISE has been presented for the first time. According to empirical findings, ISE is not efficient in weak form. When the settlement period is one day, the highest positive returns occur on Fridays, the lowest negative returns occur on Tuesdays. When the settlement period is increased to two days, Thursday returns tends to appear as the highest positive returns and Monday returns tends to appear as the lowest negative returns. These results are parallel with the results reached at financial literature. The January anomaly, which is also known as the January effect in financial literature because of the reason that the highest returns have been gained in January, has not been found in ISE. In ISE the highest returns on monthly basis have been gained in December.In conclusion, it is found out that the past price movements in ISE have been showing seasonalities in which the future prices will be predicted. Also, in the study it has been stated that ISE is not efficient in weak form.