Sıfır dokuz arası sayıların filtre çıkışlarına göre tanınması
- Tez No: 13293
- Danışmanlar: PROF.DR. ATALAY BARKANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 21
Özet
1 1 1 ÖZET Ses canıma çalışmaları son yıllarda büyük ölçüde gelişmiştir. Günümüzde ses tanıma sistemleri kullanarak konuşma aracılığıyla her çeşit makina, kontrol panel` i ve bilgisayarlar ile iletişim kurmak mümkündür. Bu tez çalışmasında PC XT/AT tipi bilgisayarlarda kullanılabilecek sıfır 'dan dokuz`a kadar sayıları tanıyabilecek donanım ve yazılım tasarlanmıştır. Yazılan programla ses incelemesi ve konuşmacılar değiştikçe şablonların yenilenmesi gibi özellikler de sağlanmıştır. Gerçekleştirilen çoklu giriş/çıkış kartında 72 port bulunmakta ve bu port' ların.16 tanesi analog giriş sentezleyici kart için kullanılmaktadır. Diğer port'lar boşta bulunmaktadır. Boş kalan port'lar Bilgisayar destekli ses kontrol sistemleri yapmada kullanı labilir'.
Özet (Çeviri)
I V ABSTRACT The speech recognition studies have advanced greatly in the last decade. Nowadays, it is possible to communicate reliably with every kind of machine. control panel and computer by speaking to them, using speech leccwni lion system. In this thesis working, hardware and software have been designed to be used on PC XT/AT computers to recognise numbers which are from zero to nine. The software also provides making speech analysis and updating of templates. The realized multi i/o card has 72 ports where İ6 ports or them are used for analog card. Other ports of multi i/o card are not connected to any peripheral. These ports provide possibility to make speech controller system.