The Ex-dividend day behavior of stock in the Istanbul Stock Exchange from 1990 to 1998
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda, 1990-1998 yıllarında hisse senedlerinin nakit temettü ödeme günlerindeki davranışları
- Tez No: 102537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında 1990-1998 yılları arasında ödenen nakit temettülerin ödeme günündeki getiriyi incelemektir. Türkiye'de bu çalışmanın yapıldığı yıllarda temettü ve sermaya kazancının vergilendirilmemiş olması nedeniyle, hipotezimiz ortalama aşırı getirinin olmaması gerektiğini savunmaktadır. Beklenilenin tam tersine, 1990-1993 ve 1995-1998 yılları arasında temettü ödeme gününde ortalama aşırı artı bir getiri saptanmıştır. Bir başka değişle bu yıllarda fiyatlar ödenen nakit temettü miktarmdan daha az düşüş göstermiştir. Ortalam aşın artı getiri sadece temettünün ödendiği günde saptanmıştır. Başka bir değişle, Türk yatırımcılar bu yıllarda sermaye kazancını temettüye tercih etmişlerdir. 1994 yılında ise aşırı getiri eksidir. 1994 yılı sonuçlan analiz edilirken bu yılın Türk ekonomisi için kriz yılı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Verilerimiz yıllık temettü gelirine göre beşe aynldığı zaman, ilk dört gruptaki ortalama aşın getirini beşinci gruptaki ortalama aşın getiriden farklılık göstermiştir. Bu da beşinci gruptaki (en yüksek temettü geliri olan grup) yatırımcının temettüyü, ilk dört grup yatırımcısının ise sermaye kazancını tercih ettiğini göstermektedir. Firma büyüklüğü, ve sektör farkhlıklan aşın getiriyi etkilememektedir. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası endeksinde işlem gören hisse senetleri görmeyenlere göre daha az bir ortalama aşın getiri vermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to examine the ex-dividend day returns of cash dividend distributions around the ex-dividend day in the Istanbul Stock Exchange from 1990 to 1998. Since neither dividends nor capital gains are taxed in Turkey, tax induced clientele hypothesis predicts no average excess return. Contrary to the predictions of the tax induced clientele hypothesis, significant positive excess returns are found on the ex-days during 1990-1993 and 1995-1998. In other words, stock prices fell less than the amount of dividend during this time period. Average excess ex-day returns are confined to the ex-dividend day only. In sum, in general Turkish investors show preferences for capital gains over dividends. Year 1994, on the other hand, exhibits statistically significant negative returns. The reader should keep in mind that 1994 was the year of financial crises while analysing the results. When the data is partitioned into five deciles ranked by annualized yield, the findings prove that average excess returns of the first four quintiles are different from the average excess return of the fifth quintile. That it to say, marginal investor in the first four quintiles of dividend yield prefers dividend yield whereas the marginal investor in the fifth quintile hand prefers capital gains. The size of a firm and/or the sector a firm operates in does not affect average excess returns. Presence/absence of stocks does affect average excess returns. Median excess returns of index stocks are smaller than the median ex-day returns on non-index stocks.