Pazarlama etiği ve tüketici etiğinin turizm söktöründe değerlendirilmesi: Konaklama işletmelerinin yiyecek-içeçek bölümlerine yönelik ampirik bir uygulama
Evaluation of marketing ethics and consumer ethics in tourism sector: An empirical investigation in food and beverage departments of hotels
  1. Tez No: 132954
  2. Yazar: NAGEHAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTIŞEN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, turizm sektöründe uygulaması konaklama işletmelerinin yiyecek-içecek bölümleri olmak üzere, pazarlama yöneticilerinin ve tüketicilerin benzer ahlaki eğilimlere sahip olup olmadıklarını karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Bu amaçla oluşturulan soru kağıdı, Ankara'da bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerin yiyecek-içecek bölümündeki yöneticilere ve bu otellerde konaklayan müşterilere uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, yöneticiler ve tüketiciler pazarlama etiğinde personel, dürüstlük ve kurallara uymamak; tüketici etiğinde de gayri meşru hareketten fayda sağlama, başkalarının zaafından yararlanarak pasif fayda sağlama, gayri meşruluğu kesin olarak değerlendirilmeyen davranış ve zarar vermeyen / kötü olmayan davranış biçimi gibi konularda benzer ahlaki eğilim göstermektedirler, ancak fiyatlandırmanın etik boyutu konusunda yöneticiler ve tüketiciler hem fikir değildirler. Ulaşılan bu sonucun, yöneticilerin ve tüketicilerin cinsiyetleri, yaşlan ve eğitim düzeylerine göre değişmediği de elde edilen bulgular arşındadır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out whether the marketing managers and customers have similar ethical tendencies. For this purpose, the comparative emprical investigation via questionnaire was conducted in the departments of food and beverage of four and five stars hotels in Ankara. The findings reveal that, managers and customers show similiar ethical tendencies for the issues specified as hiring-firing, honesty, violation, actively benefiting from illegal activity, passively benefiting, actively benefiting from questionable action and no harm / no foul except pricing. Moreover, the demographic attributes such as gender, age and education do not change significantly the findings.