The Emergence and the rise of the Taliban movement in Afghanistan
Afganistan'da Taliban hareketinin ortaya çıkışı ve yükselişi
  1. Tez No: 132957
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇINARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
11 ÖZET Bu tezde, Taliban'ın anlamı, hareketin amaçlan, hedefleri ve ideolojisi, organizasyon sistemi, etnik ve demografik yapısı, kuralları ve tarihi incelenirken, özellikle Taliban hareketinin ortaya çıkışını ve yükselişini sağlayan faktörlerin analizi üzerinde durulmuştur. Taliban hareketinin ortaya çıkışının hemen öncesinde, Afganistan'daki siyasi durum incelendiğinde, böylesine radikal bir Peştun hareketinin ortaya çıkışı için oldukça uygun şartların oluşmuş olduğu kolaylıkla görülebilir. Necibullah rejiminin 1992 'de yıkılmasının üzerinden iki yıl geçmiş olmasına rağmen Mücahid partileri etnik yapının karmaşıklığı ve dış müdahalenin sonucunda oluşan politik parçalanma dolayısıyla aralarında uzlaşıp merkezi bir yönetim oluşturamamış ve bu da halkta kendilerine yönelik bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Mücahid partileri arasındaki iç savaş ülkede geniş çaplı bir düzensizlik yaratmış ve sıradan halkın gündelik hayatı oldukça olumsuz yönde etkilemiştir. Bunun sonucunda halk, bedeli kişisel özgürlükleri bile olsa, düzeni sağlayabileceğine inandığı herhangi bir yönetimi kabul edebilecek bir duruma gelmiştir. Ayrıca, Peştunların yönetimden dışlanmaları ve Cumhurbaşkanlığı makamında bir Tacik olan Burhaneddin Rabbani'nin oturması, Peştunlar arasında, hatta özellikle Afganistan'ın kurucusu ve uzun yıllar yöneticisi olan Durani Peştunları arasında oldukça şiddetli bir tepkiye neden olmuştur. Afganistan'ın iç siyasi durumunun uygunluğunun yanı sıra, Taliban'ın oldukça güçlü ve etkili dış destekçileri de olmuştur. Stratejik derinlik arayışı, Orta Asya'ya açılım, Peştunistan sorunu, enerji politikaları gibi güdülerle hareket eden Pakistan, İran'ın etkinliğini azaltmaya ve Vahabiliğin yayılması yoluyla bölgede kendi etkinliğini arttırmaya çalışan Suudi Arabistan, İran'ı devre dışı bırakarak Afganistan üzerinden geçecek bir enerji hattı ile Orta Asya'nın zengin enerji kaynaklarının dünya pazarlarına ulaştırılmasını ve bölgede Rusya'nın etkinliğinin azaltılmasını amaçlayan ABD, Taliban'a verdikleri destekle Taliban'ın Afganistan üzerinde hakimiyet kurmasını sağlamışlardır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this thesis, not only the meaning of the Taliban, their aims, objectives, ideology, organizational system, their ethnic and demographic make up, their rules and their history are being examined, but also the factors that facilitated the emergence and the rise of the movement are analysed. When the internal situation of Afghanistan prior to the emergence of the Taliban is examined, it can easily be seen that there appeared favourable conditions for the emergence of such a radical Pushtun movement like the Taliban. Although two years had passed after ousting the Najibullah regime in 1992, the Mujahideen parties could not agree and form a central government due to the political fragmentation caused by the ethnic diversity and foreign intervention. As a result there was a strong disappointment towards them among the people. The civil war between the Mujahideen parties created a widespread instability throughout the country and highly negatively affected the daily life of the ordinary people. As a result, people became ready to accept any authority that would provide their security even at the expense their personal freedoms. Furthermore, the externalization of the Pushtuns from the administration and the presidency of Burhanuddin Rabbani who is a Tajik, created a fierce backlash among the Pushtuns and especially among the Durrani Pushtuns who had been the founders and the administrators of the country for long years. In addition to the availibity of the internal political conditions, there were also strong and influential foreign supporters of the Taliban. Pakistan, which was motivated by searching strategic depth, access to Central Asia, solution to Pushtunistan issue and energy politics, Saudi Arabia, which was trying to lessen the influence of Iran and increase its own influence by spreading its official religion, Wahhabism, the USA, which was trying to access the abundant energy resources of Central Asian by by-passing Iran and diminishing the influence of Russia over the region, provided their support to the Taliban to seize Afghanistan.