The Relation between education levels of couples and fertility
Anne ve babanın eğitimi ile doğurganlık arasındaki ilişki
- Tez No: 132958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomik ve Sosyal Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada 1998 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması verileri kullanılarak anne ve babanın eğitim düzeyleri ile doğurganlık davranışı arasındaki ilişki incelenmiş, diğer sosyo-ekonomik değişkenlerle karşılaştırılmış ve doğum kontrol yöntem kullanımı üzerindeki etkisi kontrol edilmiştir. Anne ve babanın eğitimi ile canlı doğan çocuk sayısı arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Doğurganlık davranışın belirlenmesinde annenin eğitiminin, babanın eğitiminden daha önemli olduğu görülmüştür. Ayrıca, kır-kent, annenin ilk evlenme yaşı, evlilikte geçirilen süre ve sosyo-ekonomik karakteristiklere göre doğurganlıkta farklılaşmalar söz konusudur. Kırsal alanlarda doğurganlık daha fazladır. Yaşanılan bölge de doğurganlığı etkilemektedir. En çok doğurganlık Doğu bölgesinde görülürken, en az doğurganlık Batı bölgesindedir. Babanın tarım sektöründe çalışması doğurganlığı artırıra bir etkenken, annenin tarım dışı bir alanda çalışması doğurganlığı azaltıcı bir etkendir. Erken yaşta evlenenlerin, daha geç yaşlarda evlenenlerden daha çok sayıda canlı doğum yapmışlardır. Ayrıca, herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmak doğurganlığı azalmaktadır. Doğum kontrol yöntemlerinin kullanılmasında da, anne ve babanın eğitimli olması önemli bir etkendir. Etkili yöntem kullanılmasında, annenin eğitimli olması daha önemlidir. Doğurganlığı azaltmak için anne ve babanın eğitim düzeyleri arttırılmalıdır. Böylece kadınların, aile planlamasını benimsemeleri daha kolay olacağından etkili doğum kontrol yöntemlerinin kullanılmasını kolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, The relation between the educational levels of the parents and fertility behaviour is investigated, compared with other socioeconomic variables and their effects on contraceptive use is controlled, using the data obtained from the 1998 Turkish Demographic and Health Survey. There is a negative relation between the educational levels of the parents and the number of children ever born. It is seen that the educational level of the mother is more effectful in determining the fertility than the educational level of the father. Besides, there are also differences according to types of residence, women's age at first marriage, marital duration, and socioeconomic characteristics. Fertility rates are higher in rural areas. Region has an effect on fertility, too. Highest fertility rate is in the East region, while the lowest rate is in the West. Father's working in agricultural sector is a factor increasing fertility rates whereas mother's working in nonagricultural sector reduces fertility. Women who have married in younger ages had more live births than women married in elder ages. In addition to these, having a social security also reduces the fertility rate. Educational levels of the father and the mother is an important factor in contraceptive use. Women's educational level is more significant in effectful contraceptive use. Educational levels of the father and the mother must be improved in order to reduce the fertility rates. This will make the woman to accept family planning methods more easily and make the using of effectful contraceptives more widespread.