Jandarma devriyeleri ve trafik timlerinin yerleşimi: Çankaya ilçe Jandarma Komutanlığı'nda bir uygulama
The deployment of gendarmerie patrols and traffic teams and an application in Çankaya Gendarmerie Command
- Tez No: 132985
- Danışmanlar: DR. SONER BİNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Artık günümüzde suç ve suçluların takibinde bilimsel yöntemlerden faydalanılması kaçınılmaz bir gerçek olmuştur. Yöneylem araştırmasında kullanılan teknikler ise günlük hayatta karşılaşılan problemlere çözüm bulmak için kullanılmaktadır. Yöneylem Araştırması tekniklerinden faydalanılıp kolluk faaliyetleri daha etkin bir hale getirilebilir. Etkin bir kolluk hizmetinin varlığı ise toplumda huzurun, emniyet ve asayişin teminatıdır. Bu çalışmada Jandarma devriyeleri ve trafik timlerinin yerleşimi için bir matematiksel bir model oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı en uygun yerleşimi sağlayarak, kabul edilebilir süre içerisinde müdahale edilen olay sayısını maksimize etmektir. Önerilen modelde tıkanıklık durumununda da hizmet verilebilmesi için talep bölgelerinde birincil ve ikincil koruma sağlanmıştır. Maksimum Küme Kaplama yönteminin kullanıldığı çalışmada son olarak Çankaya İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde uygulama yapılmıştır. Bölgenin kendine has özelliklere sahip olmasından dolayı, model gece ve gündüz verilerine uygulanmıştır. Son olarak elde edilen çözümler tartışılmış ve karşılaştırmıştır. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, it became an obligation to use scientific procedures to fight against crime. Operation Research techniques are used to solve problems faced in daily life. Making use of these techniques, police service can be accomplished more effectively. An effective police service is the guarantee of peace, safety and public security. In this study, a model for location gendarmerie beats and traffic teams was implemented. The aim of this study is to find the best location to maximize the number of covered demands within an acceptable duration. The primary and secondandary coverage is provided in the proposed model in a situation of congestion. In the study in which maximal covering location method is used was implemented on the responsibility region of Çankaya Gendarmerie Command Since there was some characteristics which are peculiar to the region, model was applied to day and night data of the region. Finally solutions obtained were discussed and compared. m