Balıkesir ili kırsalında kişilere ve mal varlığına karşı işlenen suçlar (2004-2008) : Coğrafi bir yaklaşım
Crimes against individuals and assets in the rural province of Balikesir (2004-2008) : A geographical approach
  1. Tez No: 273191
  2. Yazar: MUHAMMED LEVENT YILTIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN ALİAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Suç olgusu ve bunun mekânsal temsili, son yıllarda önemle üzerinde durulan bir konudur. Mekânsal eşitsizlikleri ortadan kaldırmak ve güvenli mekânlar yaratarak yaşam kalitesi yüksek yapılı çevre oluşturmak suç olgusunun doğru ele alınması ile gerçekleşecek bir durumdur.Analiz değerlendirmeleri sonucu yerinde yapılan müdahaleler ile suç işlemeye karşı önceden tedbir alınması bunun sonucunda da suçun azaltılmasına yönelik çalışmalar suç işlemeyi büyük oranda azaltacaktır.Suçluluk olgusu bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonomik, sosyal ve hukuksal çevrenin değişimiyle birlikte önem kazanmaya başlamıştır. Bu paralelde insanların suça eğilimi ve davranışı; sosyal, hukuksal ve ekonomik yapıdaki değişimlerle birlikte farklılığa uğramaktadır.Bu çalışmada, suç olgusunun Balıkesir ili kırsalında incelenmesi amaçlanmaktadır. Balıkesir ili kırsalındaki suç olgusu incelemesi İl Jandarma Komutanlığının 2004?2008 yılları arasındaki suç verileri dikkate alınarak yapılmıştır. Bu çalışmada kişilere ve mal varlığına karşı işlenen suçlar analiz edilmiş, bu suçların coğrafi dağılımı nedenleri ile birlikte değerlendirilmiştir.Analiz sonuçlarına göre Balıkesir ili genelinde suç dağılışı ve yoğunluğunda, il kırsalında farklılaşmaların olduğu görülmüş; turizm ve sanayi fonksiyon alanlarının bu farklılaşmada etkili olduğu tespit edilmiştir.Suçların yoğunlaştığı mekânların özelliğinin ortaya çıkarılması ile suçun coğrafi mekânla ilişkilendirilmesi, önlenmesi ve kırsal alanların güvenliğinin sağlanması açısından önemli katkılarda bulunacaktır.Balıkesir ili kırsal kesiminde kişilere ve mal varlığına karşı işlenen suçları ele alan tez, yedi bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde; konuya giriş yapılarak problem ortaya konulmuş ve araştırmanın amacı, önemi ve varsayımları belirtilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde; suç kavramı, suç ile ilgilenen bilim dalları, suçun temel nedenlerini açıklamaya yönelik yapılan çalışmalar ve tarihsel süreçte suç ele alınmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde; konuyla ilgili literatür ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu bağlamda Balıkesir ilinde kırsal suçlar konusunda literatürün zengin olmadığı ortaya çıkmaktadır. Yine bu bölümde kırsal kesim suçları ve suçluları suça iten faktörler detaylı olarak analiz edilmiştir.Çalışmanın dördüncü bölümünde; veri kaynakları, veri toplama süreci ve verilerin analizi belirtilmiştir.Çalışmanın beşinci bölümünde; ortaya konulan bulgular örnek olay olarak seçilen Balıkesir ilinde kırsal suçlar olgusunun analiz etmeye yarayacak bir çerçeve sunması açısından önem kazanmaktadır.Araştırma konusunun ele alındığı altıncı ve yedinci bölümlerinde; Balıkesir ilindeki kırsal suçlar İl Jandarma Komutanlığı'nın verileri dikkate alınarak incelenmiştir.Sonuç kısmında ise genel çıkarımlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Criminal cases and its spatial representation are issues that have been strongly emphasized in the recent years. Elimination of the spatial inequalities and construction of an environment with high quality life standards by creating secure spaces are possible by handling the criminal cases correctly.The onsite responses that will be realized according to the analysis reviews and the pre-measures against crime, and as a result, the work towards reducing crime will decrease the crime commitment rates.Delinquency cases in Turkey as well as all over the world have started to gain importance with changes in economic, social and legal environment. In parallel to this, the tendency and the behavior of people to crime have fallen into difference with the changes in social, legal and economic structures.In this study, the aim is to investigate the criminal cases in the rural province of Balıkesir. The investigation of criminal cases in the rural province of Balikesir is realized according to the crime data of Provincial Gendarmerie Command between 2004-2008. In this study, crimes against individuals and assets are analyzed, and along with reasons for the geographic distributions of these crimes have been evaluated.According to the results of the analysis, Balıkesir province have been found to be different in the distribution and intensity of crime; and it is determined that tourism and industrial functioning areas are effective in this differentiation.Revealing the features of the spaces in which crime is concentrated and relating the crime with geographical space will make an important contribution in ensuring the security of the rural areas.Our thesis covering the crimes against individuals and assets in rural areas of Balikesir, consists of four parts.In the first part of the study; with an introduction to the subject, the problem is revealed and the research purpose, its importance and assumptions are stated.In the second part of the study; there is information about related literature. In this context, it appears that the literature on rural crime in Balıkesir province is not rich. Again in this part, the rural crimes and the factors that lead the criminals to crime are analyzed in detail.In the third part of the study; the findings gain importance in the sense that they provide a framework to analyze the chosen case, the rural crimes in Balıkesir province.In the fourth part which covers the topic of research, the rural crimes in Balıkesir province are investigated according to the data of Provincial Gendarmerie Command.In conclusion part, general deductions are put forward.