Yapı malzemelerinin sol-jel yöntemi ile su itici kaplanması
Water repellent coating of masonry materials with sol-gel method
  1. Tez No: 132992
  2. Yazar: MUHARREM GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ARPAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET YAPI MALZEMELERİNİN SOLJEL YÖNTEMİ İLE SU İTİCİ KAPLANMASI Muharrem GÜN Yüksek lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ Mayıs 2002, 107 Sayfa Bu çalışmada, yapı malzemelerinin bünyesine su girişi önlenmeye çalışılmıştır. Bunun için Sol-jel yöntemi kullanılarak tuğla, beton, gazbeton numuneleri, faklı oranlarda organik olarak modifiye edilmiş silanlar (Metiltrietoksisilan (MTEOS), Propiltrimetoksisilan (PTMOS), Feniltrietoksisilan (pHTEOS), Viniltrimetoksisilan (VTMOS)) içeren çözeltilerle kaplanmıştır. Kaplama çözeltisi olarak toplam silan yüzdesi %10 ve %30 olan, organik olarak modifiye silan: Tetraetoksisilan (TEOS) mol oranı 4:1 olan ve TEOS 'a göre mol oranı %5 ve %10'tak 3,3,4,4,5,5,6,6,7,7,8,8- Tridekaflorooktiltrietoksisilan (F-Silan) içeren çözeltiler kullanılmıştır. Kaplamada kullanılan silanların hidrolizi için 0,1 N HC1, çözgen olarak da mutlak etanol kullanılmıştır. Elde edilen kaplamaların performansla rının kıyaslanması için tuğla, beton, gazbeton numuneler farklı oranlarda ticari kaplama çözeltileri ile de kaplanmıştır. Bütün kaplamalar numunelere vakumlu ve vakumsuz olmak üzere iki ayrı ortamda uygulanmıştır. Kaplanan numunelerin su absorbsiyonları, oda sıcaklığında bünyelerinde bulundurabildikleri nem oranları belirlenmiş ve kondenzasyon testleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, farklı çözeltilerle kaplanan yüzeylerdeki su tutunma açılan goniometre ile ölçülmüş ve birbirleri ile kıyaslanmıştır. Çalışma sonucunda, yapı malzeme yüzeylerine uygulanan su itici kaplamaların su absorbsiyonunu engellediği gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Sol-gel, Su itici kaplama, Alkilsilan, Flor Silan, Tuğla, Beton, Gazbeton JÜRİ : Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ Prof. Dr. Suphi KORMALI ^/>J?Ûj}£- Yrd. Dç. Dr. Birsen BÜYÜKT
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WATERREPELLENT COATING OF MASONRY MATERIALS WITH SOL-GEL METHOD Muharrem GÜN M.S. Thesis, Department of Chemistry Advisor : Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ May 2002, 107 pages In this study, it is aimed to prevent water absorbtion of the masonry materials. Brick, concrete, and gas concrete metarials were coated with solutions, which contains organically modified silanes (ORMOSIL) ((Methyltriethoxysilane (MTEOS), Propyltrimethoxysilane (PTMOS), Phenyltriethoxysilane (pHTEOS), Vmyltrimethoxysilane (VTMOS)) in different ratios, using sol-gel method. Coating solutions were prepared in concentration of 10-30 %in grams of total silane, (ORMOSIL and Tetraethoxysilane (TEOS)) and have a ratio 4:1 for ORMOSIL:TEOS. Also solutions of 3,3,4,4,5,5,6,6,7,7,8,8-Tridecafluorooctyltriethoxysilane (F-Silanes) in concentration 5 % and 10 % in moles of TEOS, were used for coating. 0,1 N HC1 was used to hydrolyze silanes and absolute ethyl alcohol was used as a solvent. To compair the performance of the prepared coatings brick, concrete, and gas concrete materials were also coated with commercial coating solutions in different ratio. All coating were applied to the samples in two conditions as vacuumed and non- vacuumed medium. Water absobrtion, moisture content at room temperature, condensation tests of coated surface were determined. Additionally, contact angles of water on surfaces coated with different solutions were measured with goniometer and the results were compared. It is concluded that the all hydrophobic coatings applied to the masonry materials prevented water penetration. KEY WORDS : Sol-gel, Water reppellent coating, Alkylsilane, Flour Silane, Brick, Concrete, Gas concrete COMMITTEE : Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ Ş/ Prof. Dr. Suphi KORMALI ^//^>^y?A^~- Yrd. Dç. Dr. Birsen BÜYÜKTAŞ Jsh