İndiyum(III) tiyosiyanat komplekslerinin ardışık oluşumu
The Consecutive formation of indium(III) thiocyanate complexes
- Tez No: 132993
- Danışmanlar: PROF. DR. EFRAİM AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET İNDİYUM (HI) TİYOSİYANAT KOMPLEKSLERİNİN ARDIŞIK OLUŞUMU Önder TOPEL Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Efraim AVŞAR Mayıs 2002, 58 Sayfa Bu çalışmada, d10-elektronik konfigürasyonuna sahip bir akseptör olan In (İÜ) iyonunun, çift donör atomu içeren SCN“ (tiyosiyanat) ligandı ile oluşturduğu komplekslerin sulu ortamdaki ardışık dengeleri potansiyometrik yöntemle araştırılmıştır. Çalışmalar, iyonik şiddetin 1,0 M olduğu 25,0 °C'lik bir ortamda yapılmıştır. In(III) -SCN”sistemindeki kompleks oluşumu dengesi, bir iyon-seçici elektrot vasıtasıyla ortamdaki serbest ligand derişiminin ölçülmesi yoluyla incelenmiştir. Hesaplamalar grafiksel yöntemle yapılmıştır. Bu şartlarda, In(III) iyonunun SCN“ ligandı ile tek çekirdekli dört kuvvetli kompleks oluşturduğu belirlenmiş ve bu komplekslerin tüm oluşum sabitleri olarak, sırasıyla, 300 M”1, l,3xl04M~2, 8,8xl05 M-3 ve 1,4x1 06 M^ sonuçlan bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kompleks Oluşumu, Oluşum Sabitleri, İndiyum, Tiyosiyanat, Îyon-Seçici Elektrot JÜRİ: Prof. Dr. Efraim AVŞAR Prof. Dr. Erol AYRANCI Prof. Dr. Suphi KORMALI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CONSECUTIVE FORMATION OF INMUM(m>THIOCYANATE COMPLEXES Önder TOPEL MS. in Chemistry Adviser: Prof. Dr. Efraim AVŞAR May 2002, 58 Pages In this study, the formation of thiocyanate complexes with In(HI) has been studied in aqueous medium of ionic strength 1,0 M at 25,0 °C and the stability constants for this system have been determined potentiometrically. The determination of complex formation equilibria of thiocyanate with In(IH) have been carried out via free ligand concentration measurements by using an ion selective electrode. Calculations have been performed graphically. In(III) forms four strong mononuclear complexes with thiocyanate under the prevailing conditions with ^-values as 300 M"\ l,3xl04 M2, 8,8xl05 M3 and l,4xl06 M4, respectively. KEY WORDS: Complex Formation, Stability Constant, Indium, Thiocyanate, Ion Selective Electrode COMMITTEE: Prof. Dr. Efraim AVŞ AR Prof. Dr. Erol AYRANCI Prof. Dr. Suphi KORMALI at