Genelleştirilmiş Morse potansiyeli için uyumlu durumların kurulması
Construction of coherent states for generalized Morse potential
- Tez No: 132991
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET GENELLEŞTİRİLMİŞ MORSE POTANSİYELİ İÇİN UYUMLU DURUMLARIN KURULMASI Mustafa DERNEK Yüksek Lisans Tezi Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nuri ÜNAL 2002, 30 Sayfa Bu çalışmada, genelleştirilmiş Morse potansiyeli için, dalga fonksiyonları ve enerji spektrumu, Feyman path integtali yöntemi kullanılarak elde edildi. Sonuçların daha önce Schrödinger denklemini çözerek ve grup kuramı tekniğiyle elde edilen çözümlerle karşılaştırıldığında tutarlı oldukları gözlendi. Genelleştirilmiş Morse potansiyeli için propagatör elde edilirken, problemin dinamik simetrisinden faydalanıldı. Böylece problem, dört boyutlu hiperboloid üzerindeki serbest parçacık problemine dönüştürüldü. Rijit rotator, iki atomlu moleküllerin hareketini betimlemek için iyi bir yaklaşıklık sunmaktadır. Böylece parçacığın, dört boyutlu küre üzerine hapsedildiği çözümler alınıp, hiperboloid çözümlerine dönüştürülmüştür. Ayrıca, bu çözümlerden elde edilen dalga fonksiyonlarının limit durumda Morse potansiyeli için verilen dalga fonksiyonlarına indirgendiği gösterildi. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Genelleştilmiş Morse Potansiyeli, Morse Potansiyeli, Uyumlu Durumlar, Propagator. JÜRİ: Prof. Dr. Nuri ÜNAL Prof. Dr. Zeki ASLAN Doç. Dr. Varol KESKİN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONSTRUCTION OF COHERENT STATES FOR GENERALIZED MORSE POTENTIAL Mustafa DERNEK M.Sc in Physics Adviser: Prof. Dr. Nuri ÜNAL 2002, 30 Pages In this study, the wave function and energy spectrum are obtained for the generalized Morse potential by using Feynman path integral method. It is seen that our results are in agreement with results obtained from Schrödinger equation and the group theory techniques. The dynamic symetry of the problem has been used to obtain the propagator. Thus the problem has been converted to a free particle problem on the surface of a four-dimensional hyperboloid. The rigid rotator offers a good approach to describe the motion of diatomic molecules, hence the particles motion constrained on the surface of the four-dimensional sphere, are transformed to hyperbolic solutions. Furtheimore, it has been shown that in the limiting case, the wave functions of the generalized Morse potential could be reduced to those given for the Morse potential. KEY WORDS : Generalized Morse Potential, Morse Potential, Coherent States, Propagator. COMMITTEE : Prof. Dr. Nuri ÜNAL Prof. Dr. Zeki ASLAN AssocProf.. Dr. Varol KESKİN ıı