Arı bitkisi olarak değerlendirilebilecek bazı baklagil yem bitkilerinde farklı biçim zamanlarının verim, kalite ve tarımsal özellikler üzerine etkisi
The Effect of different cutting time on the yield quality and agricultural characteristics of some forage plants used as bee plant
  1. Tez No: 133001
  2. Yazar: YAŞAR ÖZYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET ARI BİTKİSİ OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLECEK BAZI BAKLAGİL YEMBİTKİLERİNDE FARKLI BİÇİM ZAMANLARININ VERİM KALİTE VE TARIMSAL ÖZELLİKLER ÜZERİNE ETKİSİ Yaşar ÖZYİĞİT Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Anabilimdalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Mehmet BİLGEN Aralık 2002, 51 sayfa Bu çalışmada; Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Uygulama ve Araştırma Arazisinde, farklı baklagil yem bitkileri için değişik biçim zamanlarının verim ve kalite üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede 7 farklı baklgil yem bitkisi (adi fiğ (Vida sativa), anadolu üçgülü (Trifolium resipinatum), san taş yoncası (Melilotus officinalis), korunga {Onobrychis sativa), tüylü fiğ {Vida villosa), mürdümük (Lathyrus sativa), yem bezelyesi (Pistim sativum)) çiçeklenme başlangıcı, % 50 çiçeklerime ve çiçeklenme sonu olmak üzere 3 farklı dönemde biçilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen veriler biçim zamanının gecikmesiyle bitki türleri genelinde bir verim artışı (yeşil ot verimi, kuru madde verimi, kuru ot verimi) olduğunu, buna karşın kaliteyi olumsuz etkileyen selüloz oranının da arttığını göstermiştir. Bu çalışmada ayrıca bal anlarının bitkileri ziyareti gözlemlenmiş ve Anadolu üçgülünün en fazla ziyaret edilen bitki olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Baklagil Yembitkisi, Biçim dönemi, Kalite, An çekiciliği JÜRİ: Yrd. Doç.Dr. Mehmet BİLGEN Doç. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI Doç. Dr. Fehmi GÜREL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF DIFFERENT CUTTING TIME ON THE YIELD, QUALITY and AGRICULTURAL CHARACTERISTICS OF SOME FORAGE PLANTS USED AS BEE PLANT Yaşar ÖZYÎ?İT M. S. Thesis in Department of Field Crops Adviser. Asst. Prof. Dr. Mehmet BİLGEN December 2002, 51 Pages In this study; the effects of different cutting stages on yield and quality for various legume forage plants were investigated in field of Akdeniz University Faculty of Agriculture. Seven various legume forage plants ( Comman vetch (Vicia sativa) Persian clover (Trifolium resipinatum), sweet clover (Melilotus officinalis), Sainfoin (Onobrychis sativa), Hairy vetch {Vicia villosa), Grasspea (Lathyrus sativa), Cow pea (Piston sativum)) were cut in three different cutting stages (begining of flowering, % 50 flowering and in the end of flowering). According to results of this study, the green matter increased with the advancing crop growth and development, whereas cellulose rate which is a negative factor effecting quality were also increased. Also bees visiting flowers of this plants were observed and berseem clover was found the most visiting plants in terms of the number of bees. KEY WORLD: Legume forage plant, cutting stage, quality, bee attracting COMMITTEE: Asst. Prof. Dr..Dr. Mehmet BİLGEN Assoc. Prof. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI Assoc. Prof. Dr. Fehmi GÜREL u