Farklı oranlarda fındık, soya küspesi, balık unu ve fitaz içeren rasyonların gökkuşağı alabalığı (oncorhynchus mykiss) yavrularının gelişimi üzerine etkileri
Effects of different ratios containing hazelnut meal, soybean meal, fish together with phytase enzymes in the diets on the rainbow trout (oncorhynchus mykiss) juveniles
- Tez No: 542466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, balık unu proteini (BUP), fındık küspesi proteini (FKP) ve soya küspesi proteinlerini (SKP) farklı oranlarda, ayrıca fitaz enzimi ilavesiz (-) ve ilaveli (+) içeren ham protein değerleri (%42 HP) eşit olan deneme rasyonlarının (R1-, R1+ = % 30 BUP + % 35 FKP + % 35 SKP; R2-, R2+ = % 40 BUP + % 30 FKP + % 30 SKP; R3-, R3+ = % 50 BUP + % 25 FKP + %25 SKP) gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yavrularının (27,82±0,04g)büyüme parametrelerine, vücut kimyasal kompozisyonuna, organ indekslerine, yemin sindirilebilirliğine, fosfor ve azotun salınımına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 6 farklı grupta 3 tekerrürlü ve her grupta rastgele dağıtılmış 20 adet balık olmak üzere 18 adet deneme tankında yürütülmüştür. Deneme süresi 75 gün planlanmış, ölçümler 15 günde bir yapılmıştır. Deneme gruplarına günlük vücut ağırlıklarının %2'si oranında yem verilmiştir. Deneme sonu canlı ağırlık 80,6-92,2g, canlı ağırlık artışı 52,8-64,3g, yem tüketimi 64,1-72,1g/balık, yem dönüşüm oranı 1,12-1,22, spesifik büyüme oranı % 1,42-1,6 ve protein etkinlik oranı 1,79-2,0 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) juveniles were feed with containing different ratio of fish meal (FM), different ratio hazelnut meal (HM) and soybean meal (SM) ( in the crude protein of diet: D1= 30% FM + 35% HM +35% SM; D2= 40% FM+ 30% HM+ 30% SM; D3= 50 %FM+ 25% HM+ 25% SM) together with having different ratio of phytase (without enzymes“-”D1-, D2-, D3- adding phytase“+”1000 FTU, D1+, D2+, D3+), isonitrogenously six ( D1-, D1+, D2-, D2+, D3-, D3+) experiment diets using. Effects of these diets on the rainbow trout juveniles' development, body chemical compositions, organ indexes, feed digestibility, nitrogen and phosphorus release were investigated and aimed. The study was carried out on in 6 different groups, including 3 replicates and 20 (initial mean body weight= (27,82 ±0,04 g) fish distributed randomly in each group (18 trial tanks). The experiment period was 75 days, and 2% of the daily body weights were fed, and the measurement were carried out every 15 days. Final weight, feed consumption, feed conversion ratio, specific growth ratio and the protein efficiency ratio of the trial groups were calculated as 52.8-64.3g, 64.1-72.1g/fish, 1.12-1.22, 1.42-1.6% and 1.79-2.0, respectively. Dietary protein source had a significant effect on these parameters (P 0.05). But phytase enzyme affected significantly the dietary phosphorus ratio and the digestible energy ratio (P0.05). In the experiment Feed*Fitaz interaction was found to be insignificant.