Değişik kökenli organik materyallerin toprakta agregat oluşumu ve stabilitesi üzerine etkileri
The Effects of organic materials different in origin on aggregate formation and stability in soil
- Tez No: 133016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET DEĞİŞİK KÖKENIİ ORGANİK MATERYALLERİN TOPRAKTA AGREGAT OLUŞUMU VE STABİLİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Erdem YILMAZ Yüksek Lisans Tezi, Toprak Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Zeki ALAGÖZ Mayıs 2002, 93 Sayfa Bu araştırmada, değişik kökenlere sahip olan organik materyallerin toprakta agregat oluşumu ve stabilitesi üzerine olan etkileri değişik dozlarda toprağa uygulanarak araştırılmıştır Bu amaçla Akdeniz Üniversitesi kampusundaki Akdeniz Kırmızı Toprakları Korkuluk Serisinden 0-25 cm derinlikten bozulmuş toprak örneği alınmıştır. Araştırma sonucundan elde edilen bulgulara göre, değişik kökene sahip organik materyallerin toprağın agregat oluşum ve stabilitesi üzerine etkileri değişik agregat boyutlarında farklı yönde ve düzeylerde gerçekleşmiştir. Yapılan uygulamalar sonucu toprağın agregat oluşum ve stabilitesinde elde edilen pozitif yöndeki değişimler, özellikleri belirlenmiş organik materyallerin etkin bir biçimde kullanılması ile toprakların agregat oluşum ve stabilitelerinin geliştirilebileceği anlaşılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Agregat, Agregat Oluşumu, Agregat Stabilitesi, Toprak Düzenleyicileri. JÜRİ: Yrd. Doç. Dr. Zeki ALAGÖZ Prof. Dr. Mustafa KAPLAN Prof. Dr. Lami KAYNAK
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF ORGANIC MATERIALS DIFFERENT IN ORIGIN ON AGGREGATE FORMATION AND STABILITY IN SOIL Erdem YILMAZ M.Sc. in Soil Science Adviser: Asst. Prof. Dr. Zeki ALAGÖZ May 2002, 93 pages In this research, the effect of organic materials different in origin on aggregat formation and stability in soil has been studied by applying to soil in three different dosages. Disturbed samples of surface soil, 0-25 cm, have been taken from Korkuluk Series of Mediterranean Red Soil in the state of University. Results obtained showed that effects of organic materials different in origin on aggregate formation and stability in soil have been different in terms of direction and levels for different aggregate sizes. It is thought that the formation and stability of aggregates in soils can be improved by the application of known organic materials. KEY WORDS: Aggregate, Aggregate Formation, Aggregate Stability, Soil Conditioners. COMMITTEE: Asst. Prof. Dr. Zeki ALAGÖZ Prof. Dr. Mustafa KAPLAN Prof. Dr. Lami KAYNAK n