Bazı biber (Capsicum annuum L. ) çeşitlerinde anter kültürü yöntemiyle haploid bitki elde edilmesinde mevsimin ve bitki yaşının etkilerinin araştırılması
An Investigation on the effect of donor plant age growing season to obtain haploid plant via anther culture of some pepper cultivars (Capsicum annuum L. )
  1. Tez No: 133026
  2. Yazar: FUNDA AYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET BAZI BİBER {Capsicum annuum L.) ÇEŞİTLERİNDE ANTER KÜLTÜRÜ YÖNTEMİYLE HAPLOİD BİTKİ ELDE EDİLMESİNDE MEVSİMİN VE BİTKİ YAŞININ ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Funda AYAR Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Nurgül ERCAN Nisan 2003, 82 Sayfa Bu çalışmada, Kekova ve Sera-Demre 8 biber çeşitleri kullanılarak haploid bitki elde edilmesinde, mevsimin ve bitki yaşının etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın bitki yetiştirilme aşaması Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Arazisinde, doku kültürü çalışmaları ise Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doku Kültürü Laboratuarında 2000-2002 yılları arasında yürütülmüştür. Çalışmada kullanılan biber çeşitlerinde mevsim etkisi yaz ve kış olmak üzere iki farklı dönemin karşılaştırılması şeklinde, bitki yaşının etkisi ise aylık olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, her mevsim kendi içerisinde değerlendirilerek bitki yaşının etkisi ve iki mevsim de kendi aralarında karşılaştırarak mevsimin etkisi ortaya konmuştur. Yapılan istatistiki analizlerde, çeşit x dönem interaksiyonu ile bitki yaşı bakımından dönem içerisindeki aylar arasında farklılıklar saptanmıştır.Elde edilen sonuçlarda, yaz döneminde Kekova çeşidinin % 4.97'lik embriyo oluşum oranı ile Sera-Demre 8 çeşidinden (% 1.49) daha iyi sonuç verdiği saptanmıştır. Kış döneminde ise Sera-Demre 8 (%4.26) çeşidinin Kekova (%2.69) çeşidinden daha yüksek oranda embriyo oluşturduğu saptanmıştır. Yaz döneminde Kekova çeşidinde çiçeklenmenin 2. ayı olan Haziran ayı (%7.3), Sera-Demre 8 çeşidinde ise çiçeklenmenin 3. ayı olan Ağustos ayı (%3.96) en yüksek embriyo oluşumunun sağlandığı ay olarak tespit edilmiştir. Kış döneminde hem Kekova (%7.70) hemde Sera-Demre 8 (%8.75) çeşidinde çiçeklenmenin 4. ayı olan Şubat ayında en yüksek embriyo oluşum oranları elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: biber, anter kültürü, haploidi, bitki yaşı, mevsimin etkisi. JÜRİ: Doç. Dr. Nurgül ERCAN (Danışman) Prof. Dr. Kenan TURGUT Doç. Dr. A. Naci ONUS
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE EFFECT OF DONOR PLANT AGE AND GROWING SEASON TO OBTAIN HAPLOID PLANT VIA ANTHER CULTURE OF SOME PEPPER CULTIVARS {Capsicum annuum L.) Funda AYAR Adviser: Assoc. Prof. Dr. Nurgtil ERCAN M. Sc. Thesis, Horticultural Department April 2003, 82 Pages This study was conducted to reveal the effects of growing seasons and plant age on obtaining haploid pepper cultivars of Kekova and Sera-Demre 8. Plants were grown at the experimental field of Agricultural Faculty at Akdeniz University and the experiments were conducted in tissue culture laboratory of Deparment of Horticulture at Akdeniz University between 2000 and 2002. The studies on revealing the effects of growing season were conducted by comparing the winter and summer growing seasons and the effects of plant age were investigated with monthly intervals. Statistical analysis revealed that there were statistically significant differences in terms of cultivar x season interaction and the age of plant in different months. In summer growing season, except in May, more embriyo formation was obtained for Kekova pepper cultivar (4.97%) than Sera-Demre 8 pepper cultivar (1.49%). On the other hand in winter growing season it was the other way around as the anthers coming mfrom Sera-Demre 8 cultivars formed more embriyo than Kekova (4.26% and 2.69% respectively). In summer growing season while the highest level of embriyo formation for Kekova cultivar (7.3%) obtained in June, which was the second month after starting flowering, it was August for Sera-Demre 8 (3.96%), which was third month after starting flowering. In winter growing season the highest level of embriyo formation for Kekova and Sera- Demre 8 was obtained in February, which was the fourth month after starting flowering, with the values of 7.75% and 8.75% respectively. KEY WORDS: pepper, anther culture, haploidy, plant age, season effect. COMMITTEE: Assoc. Prof. Dr. Nurgül ERCAN Prof. Dr. Kenan TURGUT Assoc. Prof. Dr. A. Naci ONUS IV