The effect of lean construction principles and practices on improving project management in Iraq
Yalın inşaat ilke ve uygulamalarının Irak'ta proje yönetiminin iyileştirilmesi üzerine etkisi
  1. Tez No: 765641
  2. Yazar: JAMAL SUBHI NAYYEF NAYYEF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Başarılı inşaat projelerinin ana hedefleri, atık, kirlilik ve enerji tüketimini en aza indirmenin yanı sıra planlanan süre, maliyet ve kalitede tamamlanmasıdır. İnşaat sektöründe yalın ilkelerin benimsenmesinin bu hedeflere ulaşmada çok yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Bu araştırma, Irak inşaat endüstrisinde yalın inşaatın benimsenmesinin yararlarını, engellerini, başarı faktörlerini ve fırsatlarını ve önerilen eylemleri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu hedeflere ulaşmak için, doğrudan görüşmelerle desteklenen bir anket anketini içeren bir keşif yöntemi izlenmiştir. Anket, ilgili literatürün kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesine dayalı olarak tasarlanmıştır. Irak'ta hem kamu hem de özel sektördeki müşteriler, danışmanlar, müteahhitler, tedarikçiler, üreticiler ve akademisyenler dahil olmak üzere inşaat sektörü paydaşlarının her türden (123) profesyoneline yönlendirildi. Sonuçlar istatistiksel olarak analiz edildi ve test edildi ve geçerli ve güvenilir bulundu. Çok az sayıdaki çelişkiler daha sonra tartışıldı ve ankete katılanların (%10) ile doğrudan görüşmeler yoluyla açıklığa kavuşturuldu. Araştırma, en önemli faydaların; daha yüksek güvenilirlikle daha iyi kalite güvencesi, daha yüksek kârlılıkla maliyet tasarrufu, daha kesin bir şekilde daha erken tamamlanma süresi, daha az iş gücü ve envanterle daha yüksek üretkenlik, daha düşük tehlikelerle kontrollü çevre ve daha az enerjiyle sürdürülebilirlik geliştirme. En önemli dışsal engeller şunlardır: mühendislerin uzmanlık ve işçi becerileri eksikliği, farkındalık ve bilgi eksikliği, şeffaflık ve dürüstlük eksikliği, her projede birden fazla taraf, uzun vadeli bir vizyon eksikliği, hükümet desteğinin olmaması, verimsiz ulaşım ve lojistik, elde edilmesi zor teknoloji ve standardizasyon, endüstrinin parçalı yapısı, uygun olmayan çevre koşulları, başlangıç ve ek maliyetler ve zayıf paydaş niyetleri. En önemli içsel engeller şunlardır: zayıf ekip çalışması kültürü, çok katmanlı taşeronluk, atıkların tanımlanmaması ve kontrol edilmemesi, yetersiz geri bildirim, yüksek işgücü devri, son teslim tarihlerinde stres ve baskı, prefabrikasyon eksikliği, iş değişiklikleri nedeniyle bazı işleri kaybetme, belirsizlik üretim sürecinde, yüklenici/tedarikçi katılımı eksikliği ve tedarikçilerle uzun vadeli ilişki eksikliği. Ulusal ölçekte başarı faktörleri için en önemli proaktif önlemler şunlardır: uzmanlık ve beceriler, bilgi ve iletişim teknolojisi, hükümet stratejisi ve taahhüdü, taraflar arasında koordinasyon/işbirliği, tasarım ve süreç standardizasyonu, talep ve piyasa koşulları, farkındalık ve bilgi, araştırma ve geliştirme ve teknoloji transferi. Kurumsal ölçekte başarı faktörleri için en önemli proaktif önlemler şunlardır: tasarım, üretim ve inşaat entegrasyonu, inşa edilebilirlik ve yaşam döngüsü mühendisliği, tesisler ve ekipman, iş ve finans, planlama ve kontrol, organizasyon ve liderlik, maliyet ve risk yönetimi, kalite güvencesi ve çalışma ortamı, tedarik ve depolama yönetimi, nakliye ve lojistik ve tedarik ve sözleşme stratejisi. Son olarak ihtiyaç duyulan en önemli eylemler şunlardır: 1) Gecikmeyen ödeme, iş ve pazarlama, vergi muafiyeti ve vergi indirimi, uygun fiyatlı krediler ve talep sürekliliği ve istikrarı dahil olmak üzere mali destek. 2) Eğitim, mekanizasyon, kontrollü çevre, bilgi ve iletişim teknolojisi ve sağlık ve güvenlik önlemleri dahil olmak üzere üretkenlik geliştirme. 3) Aşağıdakileri içeren yönetim geliştirme: işbirliği ve koordinasyon, organizasyon ve liderlik, kapsamlı planlama ve kontrol, değişim stratejisi ve ulaşım, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi. 4) Danışmanların geliştirme programları, zanaatkar eğitim programları, akademik eğitim, imalatçıların ve Yüklenicilerin geliştirme programları ve yönetmelikler, kurallar, standartlar ve sertifikasyon dahil olmak üzere bilgi ve becerilerden yararlanma. ve 5) Aşağıdakileri içeren kalite güvencesi: tasarım, üretim ve inşaat entegrasyonu, tasarım ve süreç standardizasyonu, nedensel analiz ve teknik çözümler, ürün, süreç ve insan belgelendirmesi ve çevre dostu yaşam döngüsü mühendisliği.
Özet (Çeviri)
The main goals of successful construction projects is to be completed within the planned time, cost and quality, in addition to minimizing waste, polution and energy consumption. It is believed that adopting lean principles in the construction industry can help a lote in achieving those goals. This reseach aims at studying the benefits, obstacles, success factors and opportunities of adopting lean construction in the Iraqi construction industry and proposed actions. In order to meet these objectives, an exploratory method was followed including a questionnaire survey supported by direct interviews. The questionnaire was designed based on extensive review of relevant litterature. It was directed to (123) professionals of all types of the construction industry stakeholders including clients, consultants, contractors, suppliers, maufacturers and academics in both public and privet sectors in Iraq. The results were statistically analyzed and tested and found to be valid and reiable. Contradictions of very few aspects were then discussed and clarified through direct interviews with (10%) of the questionnaire respondents. The research revieled that the most important benefits are; better quality assurance with greater reliability, cost saving with higher profitability, earlier completion time with greater certainty, higher productivity with less labour and inventory, controlled environment with lower hazards, and sustainability enhancement with less energy. The most important exogenous obstacles are: lack of engineers' expertise and workers skills, lack of awareness and knowledge, lack of transparency and integrity, multiple parties in each project, lack of a long-term vision, absence of government support, inefficient transportation and logistics, hard to obtain technology and standardization, fragmented nature of the industry, improper environmental conditions, initial and additional costs, and weak stakeholders' intention. The most important endogenous obstacles are: poor team work culture, multilayer subcontracting, lack of identification and control of waste, poor feedback, high turnover of workforce, stress and pressure in deadlines, lack of prefabrication, losing some jobs due to work changes, uncertainty in production process, lack of contractor/supplier involvement, and lack of long-term relationship with suppliers. The most important proactive measures for success factors on national scale are: expertise and skills, information and communication technology, government strategy and commitment, coordination/collaboration between parties, design and process standardization, demand and market conditions, awareness and knowledge, research and development, and technology transfer. The most important proactive measures for success factors on institutional scale are: design, manufacture and construction integration, constructability and life-cycle engineering, facilities and equipment, business and finance, planning and control, organization and leadership, cost and risk management, quality assurance and work environment, supply and storage management, transportation and logistics, and procurement and contracting strategy. Finally the most important actions needed are: 1) Financial support including: non-delayed payment, business and marketing, tax exemption and levy reduction, affordable loans, and demand continuity and stability. 2) Productivity improvement including: training, mechanization, controlled environment, information and communication technology, and health and safety measures. 3) Management enhancement including: collaboration and coordination, organization and leadership, extensive planning and control, change strategy, and transportation, logistics and supply chain management. 4) Knowledge and skills leverage including: consultants' development programs, craftsmen training programs, academic education, manufacturers' and Contractors' development programs, and regulations, codes, standards and certification. and 5) Quality assurance including: design, manufacture and construction integration, design and processes standardization, causal analysis and technical solutions, product, process and people certification, and environmentally friendly life cycle engineering.