Farklı çim tür ve çeşitlerinin Antalya ili sahil koşullarında adaptasyon yeteneklerinin ve performanslarının belirlenmesi
Determination of adaptation ability and performances of different grass species and cultivars in coastal conditions of Antalya province
  1. Tez No: 133041
  2. Yazar: MEHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÇAKMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET FARKLI ÇİM TÜR VE ÇEŞİTLERİNİN ANTALYA İLİ SAHİL KOŞULLARINDA ADAPTASYON YETENEKLERİNİN VE PERFORMANSLARININ BELİRLENMESİ Mehmet ARSLAN Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI Ağustos 2003, 67 sayfa Yedi (7) türe ait 19 çim çeşidinin Antalya Sahil Kuşağı'nda adaptasyonlarının ve performanslarının belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, bölgede çim alanlarla ilgili faaliyet gösteren özel şirketlerden sağlanan tohumlar kullanılmıştır. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede parseller (2 m * 2 m) 4 m2 olacak şekilde planlanmış, bitkilerin birbirlerini etkilememeleri ve bakım işlemleri için parseller ve bloklar arasında 1 m yol bırakılmıştır. Toplam deneme alam (29 m * 23 m) 667 m2, net deneme alam ise (4 m * 4 m * 19 m) 304 m2'dir. Çalışmada bitki materyali olarak Barlona, Borage, Numan, Ovation, Belrawo ve Merci isimli Lolium perenne çeşitleri; Baron, Conni ve Geronimo isimli Poa pratensis çeşitleri; Apache, Villageoare ve Eldorado isimli Festuca arundinacea çeşitleri; Franklin, Echo ve Bargena isimli Festuca rubra rubra çeşitleri; Crystal ve Barreppo isimli Festuca ovina çeşitleri; Enjoy isimli Festuca rubra commutata çeşidi ve Bermuda isimli Cynodon dactylon çeşidi kullamlmıştır. Çalışmada çeşitlerin yazdan ve kıştan çıkış durumları, çim bitkisi ile kaplı alan yüzdeleri, renk özellikleri ve çiğnenmeye karşı tepkileri incelenmiştir. Sonuçta, Antalya ili sahil kuşağında yaz döneminde yeşil alan oluşturmada Bermuda (Cynodon dactylon) çeşidinin başarıyla kullanılabileceği, Belrawo (Lolium perenne), Ovation (Lolium perenne), Franklin (Festuca rubra rubra) ve Villageoare (Festuca arundinacea) gibi kış koşullarında iyi performans gösteren çeşitler ile de kış döneminde üstten tohumlama yapılabileceği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çim bitkisi tür ve çeşitleri, Akdeniz kıyısal iklim koşullan, adaptasyon JÜRİ: Prof. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI Doç. Dr. Osman KARAGÜZEL Yrd. Doç. Dr. Mehmet BİLGEN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF ADAPTATION ABILITY AND PERFORMANCES OF DIFFERENT GRASS SPECDJ1S AND CÜLTIVARS IN COASTAL CONDITIONS OF ANTALYA PROVINCE Mehmet ARSLAN Master Thesis, Department of Field Crops Adviser: Prof. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI August 2003, 67 Pages This study was conducted in order to determine of adaptation abilitiy and performances of nineteen cultivars of seven turfgrass species in coastal climatic conditions of Antalya Province. Seeds used in the study were obtained from diffrent componies, they got busy with grass areas. The experimental desing was a randomized complete block with four replications. The plots measured 2 by 2 m (4 m2), and 1 m distances were left both between blocks and between plots in order to prevent interplant effect and effects of cultural activities on plant. Total experimental area was 667 m2. In the study, Lolium perenne cultivars named Barlona, Borage, Numan, Ovation, Belrawo and Merci, Poa pratensis cultivars named Baron, Conni and Geronimo, Festuca arundinacea cultivars named Villageoare and Eldorado, Festuca rubra rubra cultivars named Franklin, Echo and Bargena, Festuca ovina cultivars named Crystal and Barreppo, Festuca rubra commutata cultivar named Enjoy and Cynodon dactylon cultivar named Bermuda were used as plant materials. In the experiment, some performance characteristics of species and cultivars such as percetage of covered area with grasses, colors and responses to traffic were studied, during summer and winter months. Overall, it is determined that Bermuda {Cynodon dactylon) cultivar would be used for successfully establish green areas in summer months in coastal line of Antalya Province, and over seeded would be done with grass cultivars such as Belrawo and Ovation {Lolium perenne), Franklin {Festuca rubra rubra) and Villageoare {Festuca arundinacea) cultivars which show good performance in winter months. KEY WORDS: Turfgrass species and cultivars, Mediterranean costal climatic conditions, adaptation. COMMİTTEE: Prof. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI Assoc. Prof. Dr. Osman KARAGÜZEL Assoc. Prof. Dr. Mehmet BİLGEN ıı