Bazı çim tür ve çeşitlerin farklı tuzluluk seviyelerinde çimlenme performanslarının araştırılması
Researches on germination performance of some turf grass species and varieties under different salt level conditions
- Tez No: 518594
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KIZILŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma bazı çim tür ve çeşitlerinin farklı tuz konsantrasyonlarındaki performanslarının saptanması amacıyla laboratuvar şartlarında yürütülmüştür. Denemede bitki materyali olarak kamışsı yumak (Festuca arundinaceae) türüne ait 3 çeşit (Starlet, Filippo ve Greenfront) ve çok yıllık çim (Lolium perene ) türüne ait 3 çeşit (Esquire, Troya ve Belida) kullanılmıştır. Araştırmada farklı tuzluluk konsantrasyonu oluşturmak için KCI, NaCl, MgCl2 ve CaCl2 kullanılarak stok çözelti hazırlanmıştır. Stok çözeltiden elde edilen 7 farklı elektriksel iletkenliğe (EC) sahip tuzluluk dozları (Kontrol, 4, 8, 12, 16, 20 ve 24 dSm-1) kullanılmıştır. Araştırmada fide boyu, fide radikula (kök) boyu, fide plumula (sap) boyu, fide yaş ağırlığı, fide radikula (kök) yaş ağırlığı, fide plumula (sap) yaş ağırlığı, fide kuru ağırlığı, fide radikula (kök) kuru ağırlığı, fide plumula (sap) kuru ağırlığı ve çimlenme oranı özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlardan Festuca türüne ait çeşitlerin hafif ve orta derecede tuzluluk seviyelerine bile tolerans göstermediği, Lolium türüne ait çeşitleri ise yüksek ve çok yüksek tuzluluk derecelerinde bile çimlenme ve fide gelişimini başardığı belirlenmiştir. Çok yıllık çim türlerinden özellikle Belida çeşidinin yüksek tuzluluk şartlarına çok iyi tolerans gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out under laboratory conditions to determine the performance of some grass species and varieties at different salt concentrations. Three Festuca arundinaceae cultivars (Esquire, Troya, Belida) and three Lolium perenne (Starlet, Filippo and Greenfront) cultivars were used as plant material in the experiment. The stock solution was prepared using KCI, NaCl, MgCl2 and CaCl2 to establish different salinity concentrations in the study. Salinity doses (Control, 4, 8, 12, 16, 20 and 24 dSm-1) with 7 different electrical conductivities (EC) obtained from stock solutions were used. In the research, seedling size, seedling radicle (root) size, seedling plumula (stem) size, fresh plumula weight, fresh radicle root weight, dry plumula weight, dry radicula weight and germination rate characteristics were investigated. It was determined that Festuca cultivars did not tolerate mild and moderate salinity levels, while Lolium cultivars had germination and seedling development even at high and very high salinity. It has been found that Belida cultivar was the best among Lolium species at demonstrating high tolerance to high salinity conditions