Lojistik yönetiminde satış pazarlama etmenleri
Sales and marketing factors in logistics management
  1. Tez No: 133087
  2. Yazar: HAKAN KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN AKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Yeni yüzyılda gelişime en açık üç sektörden biri olan Lojistik Yönetimi; ülkemizde de öncellikle yatırım oram olarak ardından da hizmet satışı olarak (Outsourcing) kayda değer ilerlemeler sağlamaktadır. Diğer iki sektör olan Bilgi Teknolojisi ( İletişim teknolojisi ) ve Mikro Biyoloji ( Gen teknolojisi ) ise yine Lojistik Yönetimi gibi, dünya değerlerini ve ticareti yeni boyutlara taşıyan sektörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkeler, lojistik yönetim giderlerindeki artış ve verimliliğin oranlarıyla ticari gelişimlerine katkıda bulunmakta ve gelişmelerini sürdürülebilir kılmaktadır. Bunun en can alıcı örneği; ülkemizdeki orandır. GSMH' nin yaklaşık %13' ü (20.8 milyar ABD Doları) lojistik giderlerine ayrılmaktadır, oysa bu düzgün yönetim ile GSMH' nin %8-9'una karşılık gelmesi gerekir. Böylece tasarruf 8 milyar ABD Dolan olacak ve daha fazla üretim gerçekleşecektir. Bu görüş, oldukça önemli bir konu olan Lojistik Yönetimi' nde Outsourcing' e işaret etmektedir. Outsource' un yükselmesi 3PL (3. taraf lojistik) ve 4. PL (4. taraf lojistik) firmalarının kapasitelerinin artmasına, yatırımın hızlanmasına ve ticari maliyetlerde verimliliğe yol açacaktır. Bu tezin amacı, Deniz Politikaları' nin da önemli bir bacağını oluşturan Lojistik Yönetimi konularına ve buna bağlı olarak Lojistiğin bir anlamda dış kaynak olarak kullanılmasına değinmek ve de 1. PL ( 1. taraf lojistik) Üretici ve 2PL ( 2. taraf lojistik) Müşteri' lerin bu konuda iknası ve bu hizmetin Satış ve Pazarlaması konusunda ülkemizde ki koşulları, bilimsel ve de akademik gelişimleri açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT According to all the information we have, we see that Logistics Management is increasing in our country firstly on the terms of“investment ratio”and later on“service sales”, as Logistics Management is considered to be the one of the first three emerging sectors in the world market. The two other sectors which are Information Technology and Micro Biology are also creating new dimension on the world values and the trade too. Countries are contributing to their own developments and making these developments sustainable by their efforts on the balanced ratio between the increase of Logistics Expenditures and the efficiency. One of the valuable samples on this case is our country. Logistics expenditures in Turkey are about %13 (US$20.8 billion) which should be %8-9 by the help of the right management. This way production should increase. This approach signs a very important case: Outsourcing on Logistics Management. As the outsourcing increases, the investment will get faster and the capacity will be used more efficiently of those 3 PL (Third Party Logistics) and 4PL (Fourth Party Logistics) companies and thus the commercial efficiency will increase too. The aim of this thesis is to study on Logistics Management cases which is a important column of Maritime Politics, and outsourcing in logistics management, and also on the convincement of the customers; the Sales and Marketing systems of Logistics to the 1PL (First Party Logistics) and 2PL (Second Party Logistics). m