Plastik malzemelerde güneş ışığının ve suyun neden olduğu bozulmanın simülasyonu ve standart geliştirilmesi
Simulation of water sunlight degradation on plastic materials and standard development
- Tez No: 133108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA ÖZTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Plastik malzemeler dünyada milyonlarca ton, ülkemizde ise bir milyon ton civarindaki tüketimleri ile önemli malzemeler arasında yer almaktadır. Plastik işleme sektörü günlük hayatımızın hemen her aşamasında karşılaştığımız bu ürünleri üreten önemli sektörlerden biri haline gelmiştir. Su ve güneş ışığının plastik malzemeler üzerinde yarattığı bozulma etkileri simüle edilmiştir. Doğal ortamda bırakılan malzemeler üzerindeki güneş ışığı ve su etkileri, yıldan yıla değişerek, ayrıca yer, enlem, yılın zamanı, sıcaklık, su kaynaklarına yakınlık vb. bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu nedenle atmosfer şartlan için test ortamı yaratarak, flüoresan UV ve yoğuşturma cihazını kullanarak ölçümler yapılmıştır. Atmosfer ortamına maruz bırakma testi ve laboratuar koşullarında yapılan ölçümler ve elde edilen değerler karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda iki test arasında bir bağlantı ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca plastik işleme sanayisi için faydalı bilgiler elde edilmiştir. Laboratuar testlerinde standart uygulaması olarak ASTM G53-93 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Plastic materials are used millions of tons in the world and one million ton in our country which makes plastic materials important consumption commodity. Plastic industry has became a sector which has products almost each part of our daily life. In this thesis, degradation of water and sunlight on plastic materials has been simulated. The effects of water and sun light which is left on outdoor change year to year. In addition, this effect change depending in place, period of year, heat, distance to water sources, etc. For this reason, measurements are made with fluorescent UV and condensation apparatus by creating a test ambient for atmospheric conditions. Measurements and results from outdoor testing and laboratory testing are compared. After this comparison, a correlation between these tests have found. Besides, useful data for plastic industry has obtained. In laboratory applications, standard practice for ASTM G53-93 is used. II