Talaşlı şekil verme sonrası artık parçaların yeniden değerlendirilmesinde sürtünme kaynak yönteminin uygulanması
Application the friction welding method to recyle the waste parts which were produced by machining method
  1. Tez No: 133107
  2. Yazar: MELİH TURAN İPEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. EROL AKATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bilindiği gibi, özellikle yuvarlak çubukların otomatik tezgahlarda talaşlı işlenmeleri sonucunda, çubuk uzunluğu belirli bir değerin altına düştüğünde kullanma olanağı kalmadığından hurdaya atılmaktadır.Bu durum gerek parçaların küçük olmasından gerekse istenilecek bir işlem için gerekli özellikler taşımamasından kaynaklanmaktadır. Bu tip eksenel simetrik parçaların birbirleri ile mümkün olduğunca düşük maliyetlerle birleştirilmesi neticesinde sonradan başka plastik şekil verme yöntemlerinde ham madde olarak kullanılmaları büyük bir ekonomik fayda oluşturabilecektir. Sunulan tezde artık parçaların birleştirilmesinde sürtünme kaynağı yöntemi tercih edilmiştir.Deney numuneleri ekonomikliği ve temin kolaylığı nedeni ile A1S1 1040 alaşımsız çelik malzemelerden talaşlı şekil verme yoluyla üretilmiştir.Tezde öncelikle üretim yöntemleri ve sürtünme kaynağı ile birleştirme yöntemi tanıtılmış, literatürdeki sürtünme kaynak yöntemi çalışmaları özetlenmiş, tezin amacı ve kapsamı vurgulanmıştır. Tezde birleşen parçaların kaynak bölgesi sertlik dağılımları, birleşen yüzey fotoğrafları sonuçların yorumlanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT As known, in the automatic workbenchs when spherical bars are machined, the lenght of the bar is decreased under the accurate level and they are discarded as a junk because of out of usage. In this theme mainly reason is not only they are small parts but also they have no enough quality for whatever process. If such as the axis symmetrical parts are welded as far as possible with the economical parameters afterwards they can be used as a raw material in the other forming methods.In this case it will supply economical benefit for us. In this thesis friction welding method has been selected to weld the waste parts. Experimental parts were produced by machining method from AISI 1040 steel which includes no alloy because it can be found easily and it is economical material.Firstly, manufacturing methods and friction method were explained and the literature surveys about friction welding were abstracted. Then experiments were practiced and target of thesis was emphasised. Hardness dispersion and surface photos on the jointed parts were used to interpret the results.