CN yöntemi, yeni yaklaşım yönteminin izotropik saçılmalı yarı uzay Albedo problemine uygulanması
CN method, the new approach method the application to the isotropic scattered half-space Albedo problem
- Tez No: 133167
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Nötron transport denkleminin izotropik saçılmalar için fiziksel uygulamaları Case, CN, FN, Sn, Hn ve yeni yaklaşım yöntemi gibi yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Bu yöntemlerden CN yöntemi sonlu ortam problemini sonsuz ortam problemine indirgeyen Placzek lemmasına dayanır. Bu yöntemin çözümlerinde Fourier dönüşüm tekniği kullanılır. Tez çalışmasında Fourier dönüşüm tekniğinden elde edilen green fonksiyonu yerine Case yönteminden elde edilen sonsuz ortam green fonksiyonu kullanılmıştır. Bu yöntem yeni yaklaşım yöntemi olarak adlandırılır. Çalışmanın birinci bölümünde nötron transport denklemi türetilmiştir. İkinci bölümde CN yöntemi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde yeni yaklaşım yöntemiyle izotropik saçılmak yan uzay albedo problemi çözülmüştür. Ek olarak Nötron Transport denklemi için geçerli olan HN yöntemi ile sonsuz yansıtıcın slabta kritiktik problemi analitik olarak çözülmüştür. ANAHTAR KELİMLER : Nötron transport denklemi, CN yöntemi, Albedo problemi, kritiklik, sonsuz yansıtıcılı slabda kritiklik problemi
Özet (Çeviri)
The physical applications of the neutron transport equation for the isotropic scatterings are given Case, Cm, Fn, Sn, Hn and the new approach methods. The method known CN method is based on the Placzek Lemma in wich the finite medium problem is converted into the infinite problem. In solutions of mis method Fourier transform technique is usedin this thesis instead of Green Function obtained by the Fourier transform technique one can use the one obtained by the Case's method. This method is named by the new approach method. In this study the neutron transport equation is derivedin the first chapter. The Cm method have given in the second chapter. In the mirth chapter mis new approach method we have solved the half-space albedo problem for isotropic scattering. In addition, with the HN method that is valid for neutron transport equation, solved as the analhicaliy solutions of critically problem at slab with infinite refHection. Key Words : Neutron Transport Equation, Cn, Albedo Problem, Criticality, Criticality Problem for a slab with Infinite Reflector