İzotropik ve anizotropik saçılma için FN ve yeni geliştirilen bir yöntemle uygulamalar
Applications with a new approach and with the FN method for isotropic and anisotropic scattering
  1. Tez No: 76665
  2. Yazar: AYŞE KAŞKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET TEZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Nötron transport denkleminin fiziksel uygulamaları isotropik ve anisotropik saçılma durumları için Case FN C N SN vb. yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Bu yöntemlerden Case yöntemi lineer transport denkleminin temel yöntemlerinden biridir. CN yöntemi ise sonlu ortam problemlerini sonsuz ortam problemine dönüştüren Placzek lemmasına dayanmaktadır. Çözümlerde Fourier dönüşüm tekniğinden elde edilen Green fonksiyonu kullanılır. Sonsuz ortam Green fonksiyonu aynı zamanda Case yönteminde de farklı bir şekilde çıkarılmıştır. CN yönteminde ortam sonsuz olduğuna göre Green fonksiyonu yerine Case yönteminden elde edilen sonsuz ortam Green fonksiyonu kullanılabilir. Bu şekilde geliştirilen yeni yaklaşım yöntemi ile slab-albedo problemi çözülmüş basit analitik ifadeler ve hızlı yakın sayan nümerik sonuçlar elde edilmişdir. Ayrıca Case'in singüler özfonk- siyonları cinsinden türetilen anisotropik saçılmalı Green fonksiyonu kullanılarak FN yöntemi ile yarı-uzay albedo problemi çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
The physical applications of the neutron transport equation for both isotropic and anisotropic scattorlngs aro given by the Case FN Cn and Sn methods. The method known as the Case's method is one of the basic methods. The CN method is based on Placzek Lemma in which the finite medium problem is converted into the finite medium problem. In the application the Green's function obtained by the Fourier transporm technique is used. The different form of the infinite medium Green's function is given by the Case's approach. Therefore instead of Green's function obtained by the Fourier transform tech nique one can use the one obtained by the Case's method. Hence following this now approach we have solved the slab albedo problem. It Is shown that the analytical expressions are simple and the conver gence of tho numerical results is fast. The infinite medium Green's function for anisotropic scattering in terms of the Case's eigonfunc- tions is derived and used to solvo the half-space albedo problem with FN method.