Kalay elektrotta organik asitlerin korozyon etkisi
  1. Tez No: 13325
  2. Yazar: ARZU YEDİGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖZEN BEREKET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IX ÖZET Sitrik asit, malik asit ve glutamik asit içerisinde pH 2 ve pH 6 da 10 M-10 M derişim aralığında kalayın korozyon davranışları incelenmiştir. Korozyon potansiyelleri sitrik asit, malik asit derişimleri arttıkça hem pH 2 hem de pH 6 da negatif değere kaydığı ve korozyon hızının arttığı "bulunmuştur. Glutamik asit içerisinde pH 6 da koroz yon potansiyellerinin, derişimin artması ile anodik değerlere kayması yüzey filminin oluşumu ile açıklanmıştır. Glu tamik asit derişimi ile korozyon hızları arasında pH 2 de düzenli bir değişim gözlenmemiştir. - Kalayın hu asit çözeltilerindeki korozyon hızı sitrik asit> malik asit > glutamik asit sırasını izlediği bulunmuştur. Asit çözeltilerine, nitrat veya nitrit ilavesi kalayın korozyon hızını artırmaktadır. Ancak nitratın ve nitritin korozyon artırma etkisi pH 2 de daha belirgindir. Ayrıca nitritin korozyon artırma etkisinin nitrattan daha fazla olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Corrosion behaviour of tin in citric acid, malic acid and glutamic acid at pH 2 and pH 6 in the concentration range of 10" M-10 M was investigated. Corrosion potentials were shifted to more negative values with the increasing of citric acid and malic acid concentrations and corrosion rates were increased both at pH 2 and pH 6. Corrosion potentials in glutamic acid at pH 6 were shifted to noble values with increasing of concentration was atributed to the film formation. But no regular change between glutamic acid concentration and corrosion rate was observed at pH 2. Corrosion rate of tin in these solutions was found to be as follows citric acid >malic acid > glutamic acid. Addition of nitrate or nitrite to acids increased the corrosion rate of tin. But accelerating effect of nitrate and nitrite was pronounced at pH 2. Also accelarating effect of nitrite was found to be greater than nitrate.