Mehil çayında (Zap suyu-Dicle) yaşayan Capoeta trutta (Heckel, 1843)'nın beslenme ve büyüme özellikleri
Feeding and growth peculiarity of Capoeta trutta (Heckel, 1843) living in Mehil çayı (Zap stream-Tigris-Turkey)
- Tez No: 133272
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
MEHİL ÇAYI (ZAP SUYU-DİCLE)' NDA YAŞAYAN CAPOETA TRUTTA (Heckel,1843)'NIN BESLENME VE BÜYÜME ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa ÖZTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Ağustos 2002-Temmuz 2003 tarihleri arasında Dicle nehri-Zap suyu Mehil çayı (Hakkari)' nda yapılan bu çalışmada bir yıl içinde 97 Capoeta trutta (Heckel 1843) örneği alınmış ve bunların yaş kompozisyonu, yaş-boy, yaş-ağırlık, boy- ağırlık ilişkisi, kondisyon faktörü ve beslenme özellikleri incelenmiştir. İnceleme sonucunda populasyondaki 2. yaş bireylerinin (% 46,39) oranla çoğunlukta olduğu bunu takip eden yaş gruplarının dağılımı ise 1. yaş (% 10,30), 3. yaş (% 20,61), 4. yaş (% 12^7) 5.yaş (% 7,21) 6. yaş (% 3,09) şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Kondisyon faktörü 1,300 ile 1,440 arasında olduğu tespit edilmiştir. Sindirim kanalı içeriğinde tespit edilen organizmaların sayımları sonucu toplam 2061 organizma tespit edilmiştir.Bu organizmaların taksonomik kategoriye göre dağılımı şu şekilde bulunmuştur; Bacillariophyta 1229 (% 59,55), Chlorophyta 588 (% 28,48), Cyanophyta 187 (% 9,05), Euglenophyta 50 (% 2,42), Nematoda 4 (% 0,19), Zooflagellata 3 (% 0,14) adet organizma sayılmıştır. Bilim Kodu : 230 Anahtar Kelimeler ıCapoeta trutta, Beslenme, Büyüme, Zap Suyu, Mehil Çayı Sayfa Adedi : 49 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kemal SOLAK
Özet (Çeviri)
FEEDING AND GROWTH PECULIARITY OF CAPOETA TRUTTA (Heckel,1843) LIVING IN MEHİL ÇAYI (ZAP STREAM-TIGRIS-TURKEY) (M.Sc. Thesis) Mustafa ÖZTÜRK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT This research has been done in Mehil Stream that branch of Zap Stream- Tigris(Hakkari-Turkey) between August 2002-JuIy 2003 period. Totally, 97 specimens were taken from the stream and the age composition, age-length, age- weight, tength-weigth relations, condition factor and feeding position of these fishes were determined. 2. age group was dominant (46,39 %) and the other ages were 1. age (10,30%), 3. age (20,61%), 4. age (12,37 %), 5. age (7,21%), 6.age (3,09%) consequently. Condition factor walues were between 1,300-1,440. Distribution of organisms in alimentary channel as taxonomically in the population were Bacillariophyta 1229 (59,99%), Chlorophyta 588 (28,48%), Cyanaphyta 187 (9,05%), Euglenophyta 50 (2,42%), Nematoda 4 (0,19%), Zooflagellata 3 (0,14%) and their number were 2061 totally. Science Code : 230 Key Words : Capoeta trutta, feeding, Growth, Tigris-Mehil Stream Page Number: 49 Adviser : Prof. Dr. Kemal SOLAK