Plazma ve su altı plazma tezgahlarında kesilen AISI 304 ve St 52 malzemelerin yapı özelliklerindeki değişimin incelenmesi
An Examination of structural changes during cutting AISI 304 and St 52 materials in plasma cutting and underwater plasma cutting
- Tez No: 133273
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
PLAZMA VE SU ALTI PLAZMA TEZGAHLARINDA KESİLEN AISI 304 VE ST52 MALZEMELERİN YAPI ÖZELLİKLERİNDEKİ DEĞİŞİMİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Umut ATICI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2003 ÖZET Bu çalışmada, endüstride yaygın olarak kullanılan AISI 304 paslanmaz çelik ve St 52 Alaşımsız çelik malzemeler, plazma arkı ve su altı plazma yöntemi kullanılarak, değişik yanal kesme hızlarında kesilmesi iie malzemelerin yapı özelliklerindeki değişim incelenmiştir. Bu amaçla, AISI 304 paslanmaz çeliğinden ve St 52 alaşımsız çelikten farklı kalınlıkta numuneler hazırlanarak, yanal hız değişken parametre olarak alınıp, diğer parametreler tezgah üreten firmaların önerilerine göre sabit seçilmiştir. Plazma arkı ve su altı plazma arkı ile kesilen numunelerin kesme genişliği, kenar açılan, yüzey pürüzlülükleri, ısıdan etkilenen bölgelerinin mikro yapılan ve kesme derinliğine bağlı olarak yüzeyden merkeze doğru sertlik değişimleri incelenmiştir. Kesilen numunelerin hepsinde, üst kesme bölgelerinde daha az pürüzlü yüzeyler elde edilirken, alt kesme bölgelerindeki yüzeylerde pürüzlülüğün arttığı görülmüştür. İki kesme yöntemi karşılaştırıldığında, su altı plazma ile kesilen numunelerin yüzey pürüzlülükleri, plazma arkı ile kesilen numunelerden daha iyi çıkmış, yine su altı plazma ile kesilen numunelerin ısıdan etkilenen bölge genişliği plazma arkı ile kesilen numunelerden daha küçük çıkmıştır. Su altı plazma ile kesilen numunelerin yüzey sertlikleri plazma arkı ile kesilen numunelerden11 daha fazladır. Yüzey ile esas metal arasındaki sertlik farkı ise, su alt: plazma ile kesilen numunelerde plazma arkı ile kesilen numunelere göre daha yüksektir. Bilim kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Plazma Ark, Su Altı Plazma Ark, Mikro Yapı, Sertlik, Pürüzlülük Sayfa Adedi : 71 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir GÜLLÜ
Özet (Çeviri)
Ill AN EXAMINATION OF STRUCTURAL CHANGES DURING CUTTING AISI 304 AND St 52 MATERIALS IN PLASMA CUTTING AND UNDERWATER PLASMA CUTTING (M. Sc. Thesis) Umut ATICI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2003 ABSTRACT In this study, structural properties changes were examined of AISI 304 stainless steel and St 52 unalloyed steel which they have a wide using in industry during cutting in plasma arc cutting and underwater cutting plasma arc machine with different side cutting speed parameters. In this aim, AISI 304 stainless steel and St 52 unalloyed steel specimens were prepared various thickness. From the cutting parameters side cutting speed were taken variable, and other parameters were selected constant according to manufacture's suggestions. Specimens which had been cut in plasma arc and underwater plasma arc were examinated, for cutting width, side angles, surface roughness, changes of heat affected zones microsfructures, and hardness changes of surface to base metal dependent on cutting depth. In ail specimens which had been cut were more less rough smooth surface in upper cutting zones, and were to increase rough surface in lower cutting zones. If the compared between two cuttings methods, surface roughness of underwater plasma arc cutting specimens better than plasma arc cutting specimens, and heat affected zones width of underwater plasma arc cutting specimens lower than plasma arc cutting specimens. Surface hardness of underwater plasma arc cuttingIV specimens higher than plasma arc cutting specimens. Hardness differences between surface and base metal underwater plasma arc cutting specimens higher than plasma arc cutting specimens. Science Code : 626.12.01 Key Words : Plasma Arc, Under Water Plasma Arc, Microstructure, Hardness, Surface Roughnes Page Number : 71 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Abdulkadir GÜLLÜ