Killerde şişme potansiyelini belirleyen ögeler ve Yenikent/Ankara yerleşim alanı killerinin şişme potansiyelinin belirlenmesi
The Factors affecting swelling potential and evaluation of the swelling potential of the Yenikent regions clays in Ankara province
  1. Tez No: 133282
  2. Yazar: BARIŞ KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
KİLLERİN ŞİŞME POTANSİYELİNİ BELİRLEYEN ÖĞELER VE“YENİKENT / ANKARA YERLEŞİM ALANI KİLLERİNİN ŞİŞME POTANSİYELİNİN BELİRLENMESİ”(Yüksek Lisans Tezi) Barış KÖYLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Bu çalışmada, Ankara ili; Yenikent yerleşim bölgesini kapsayan alanın, ilin mücavir alam olması ve yakın gelecekte yoğun bir konutlaşmaya sahne olacağı dikkate alınarak ve mevcut yapılarda var olan çatlaklar nedeniyle mevcut formasyonun şişme potansiyelinin irdelenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla; zemin sınıflandırma, serbest şişme yüzdesi (FS) ve X-Ray diffraksiyonu ile mineralojik analizler inceleme alanından elde edilen tüp numuneler kullanılarak yapılmıştır. Deneysel temel zemin parametreleri ile, farklı araştırmacılar tarafından önerilen korelasyonlara gidilerek, mevcut zeminin şişme özellikleri niteliksel yöntemlerle değerlendirilmiştir.Çalışma sonucunda mevcut kilin şişebilir özellikte (potansiyel şişebilir) olduğu tespit edilmiştir. Niteliksel ve deneysel şişme değerleri elde edilmiş ve bunların, özellikle az katlı yapılar, yol kaplamaları ve su, kanalizasyon dağıtım sistemlerine“orta derecede hasar verebilir”olacağı sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Şişme Potansiyeli, Mineraloji, Serbest Şişme 132 Prof. Dr. Nail UNSAL
Özet (Çeviri)
THE FACTORS AFFECTING SWELLING POTENTIAL AND“EVALUATION OF THE SWELLING POTENTIAL OF THE YENİKENT REGION'S CLAYS IN ANKARA PROVINCE”(M.Sc. Thesis) Barış KÖYLÜ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT In this study, the new settlement area of Ankara province enclosed by Yenikent regions is studied. Due to structural distress observed especially on light structures, it is therefore intended to study swelling potential of existing clay formation. For this purpose, undisturbed samples were taken from different location of studying area and soil classification and free swell tests were performed. X-Ray diffraction analysis was also carried out to get information about mineralogical composition. Using basic soil parameters (obtained from soil classification tests) swelling potential of soil is quantitatively evaluated by means of different correlations offered by researchers. Consequently, it is understood that, existing clay formation is potentially swell type. Potential swell values are correlated with degree of structural distress, it is concluded that especially light structures such as single storey buildings, road pavements, pipelines will be“moderately”affected. Science Code : Key Words : swelling potential, mineralogy, free swell Page Number : 132 Adviser : Prof. Dr. Nail ÜNSAL