Eliptik motor tasarımı ve prototipinin imalatı
Elliptic engine design and manufacturing of prototype
- Tez No: 133283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP İÇİNGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ELİPTİK MOTOR TASARIMI VE PROTOTİPİNİN İMALATI (Yüksek Lisans Tezi) Nadir AKSOY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Geleneksel pistonlu motorlarda doğrusal hareket elemanları, sürtünme gücünün artmasına, imalat ekonomisinin kötüleşmesine ve titreşime sebep olmaktadır. Silindir çapma göre küçük olan emme ve egzoz supapları da volümetrik verimin düşmesine neden olur. Çevrim basma düşen iş sayısının arttırıldığı iki zamanlı motorlarda ise özgül yakıt tüketiminin artış oranı litre gücünün artış oranından daha yüksek olmaktadır. Bu çalışmada, krank mili, kam mili ve supap mekanizması kullanılmayan alternatif bir içten yanmalı Eliptik Motor tasarımı yapılmış ve prototipinin imalatı gerçekleştirilmiştir. Motorun, üç boyutlu katı modelleme ve simülasyon işlemleri 3D Studio Max 5.1. programında gerçekleştirilmiştir. Komple ve detay resimleri Corel DRAW 11 programında çizilmiştir. Eliptik Motor, 4 zamanlı Otto çevrimi esasına göre çalışmaktadır. İlk prototip imal edilmiş ve motorun çalışabilirliği sağlanmıştır. İmal edilen ilk prototipin çalışması ile ilgili sorunlar belirlenmiştir. Bu sorunların giderilmesi ile ikinci prototipte imalat ekonomisi, mekanik verimin arttırılması ve özgül yakıt tüketiminin azaltılması gibi avantajların sağlanabileceği anlaşılmıştır. Ayrıca motorun patent başvurusu yapılmıştır.Bilim Kodu : 706 Anahtar Kelimeler : Alternatif motorlar, eliptik motor, içten yanmalı motor Sayfa Adedi : 73 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Yakup İÇİNGÜR
Özet (Çeviri)
uı ELLIPTIC ENGINE DESIGN AND MANUFACTURING OF PROTOTYPE (M. Sc. Thesis) Nadir AKSOY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT In the conventional internal combustion engines, the elements of linear movement cause the friction power to increase, the manufacturing economy to worsen due to the fact that they require meticulous manufacturing and they cause vibration. The intake and exhaust valves, which are small relative to the diameter of the cylinder, cause the volumetric efficiency to decrease. The two stroke engines, in which the number of work per cycle is increased, the increasing rate of the specific fuel consumption comes out to be higher than the increasing rate o the liter power. In this study, an alternative internal combustion Elliptic Engine is designed and its prototype is manufactured, in which crankshaft, camshaft and valve mechanism are not used. The three dimensional solid modeling and simulation of the engine was performed in 3D Studio Max 5.1. The complete and detailed pictures were drawn in Corel DRAW 11. The Elliptic Engine works of according 4 stroke Otto cycle basic. First prototype was manufactured and proved workable. The problems of the first prototype have been designated. It was anticipated that by eliminating the problems that effect the running of the first prototype's problems can be obtained advantages such as manufacturing economy, increase in theIV mechanical efficiency and decrease in the specific fuel consumption for second prototype. In addition those patent applications were. Science Code : 706 Key Words : Alternative engines, elliptic engine, internal combustion engine Page Number : 73 Adviser : Ass. Prof. Dr. Yakup İÇİNGÜR