Pamuk ipliğine çeşitli vinil monomerlerin en uygun aşılama koşullarının belirlenmesi
Determination of optimum grafting conditions of various vinyl monomers onto cotton fibres
- Tez No: 133284
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHLİKA PULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
PAMUK İPLİĞİNE ÇEŞİTLİ VİNİL MONOMERLERİN EN UYGUN AŞILANMA KOŞULLARININ BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ceyhan İSAKOCA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Türkiye, mevcut kotalara rağmen tekstil ihracatında en ön sıralarda yer alan ülkelerden biridir. Ülkemiz tekstil sektörünün önemli ham maddesi olan pamuğu hem iç piyasada kullanmakta, hem de ihraç etmektedir. Sunulan çalışmada taraklanmış penye tipi pamuk ipliklerin üzerine akrilik asit (AA), akril amid (AAm), krotonik asit (CA) ve itakonik asit (IA) den oluşan bir seri vinil monomerinin benzoil peroksit (BPO) başlatıcısı eşliğinde, radikalik olarak aşı kopolimerleştirme çalışması yapıldı. Aşılama veriminin aşılama sıcaklığı, aşılama süresi, monomer ve başlatıcı derişimi ile değişimleri incelendi. AA için en uygun aşılama sıcaklığı 60 °C, aşılama süresi 1 saat, monomer derişimi 2,5 M ve başlatıcı derişimi 8,0x1 0'2 M olarak; AAm için en uygun aşılama sıcaklığı 70 °C, aşılama süresi 1 saat, monomer derişimi 1,5 M ve başlatıcı derişimi 2,0x1 0“2 M olarak; CA için en uygun aşılama sıcaklığı 60 °C, aşılama süresi 1 saat, monomer derişimi 1,5 M ve başlatıcı derişimi 10,0x1 0”2 M olarak ve IA için en uygun aşılama sıcaklığı 70 °C, aşılama süresi 1 saat, monomer derişimi 1,0 M ve başlatıcı derişimi 10,0x1 0"2 Molarak bulundu. Ayrıca aşılanmış ve aşılanmamış pamuk İpliklerin şişme testleri FTIR ve SEM analizleri yapılarak iplik özellikleri karakterize edildi. Bilim Kodu : 22-0 Anahtar Kelimeler : Pamuk, aşılama, akrilik asid, akrilamid, krotonik asid, itakonik asid. Sayfa Adedi : 57 Tez Yöneticisi : Prof.Dr:Mehlika PULAT
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF OPTIMUM GRAFTING CONDITIONS OF VARIOUS VINYL MONOMERS onto COTTON FIBRES (M. Sc. Thesis) Ceyhan İSAKOCA GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT In spite of present quota, Türkiye is the important contry that export the row cotton and texile products. In this present study, radicalic graft copolimerization of acrylic acid (AA), acrylamide (AAm), crotonic acid (CA) and itaconic acid (IA) onto cotton fibers was investigated. Benzoyl peroxide(BPO) was usad as initiator. The effects of grafting temperature, grafting time and the concentrations of monomer and initiator on grafting percentage were studied. It is found that the most suitable grafting temperature is 60°C, the grafting time 1 hour, the monomer concentration is 2,5 M and the initiator concentration is 8,0x1 0'2M for grafting of AA. The optimum grafting conditions of AAm were found as 70°C; 1h; 1,5M monomer concentration and 2,0x1 0“2 M initiator concentraiton. The higher grafting yields of CA were obtained as 60°C; 1h; 1,5 M monomer concentration and 1 0,0x1 0'2M initiator concentraiton. The optimum values for IA grafting were found as 70 °C; 1 h of the grafting time, 1 M of monomer concentration andIV 10,0x1 0”2 M of initiator concentraiton. The swelling tests, FTIR and SEM analysis of grafted and ungrafted fibers were also performed in order to characterize the fiber properties. Science Code : ZXO Key Words : Cotton, Grafting, acrylic acid, acrylamide, crotonic acid, itaconic acid, Page Number : 57 Adviser : Prof.Dr. Mehlika PULAT