Peynir altı suyunun anaerobik arıtımı ve biyogaz üretimi
Anaerobic digestion and biogas production from cheese whey
  1. Tez No: 133294
  2. Yazar: DEMET AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
PEYNİR ALTI SUYUNUN ANAEROBİK ARITIMI VE BİYOGAZ ÜRETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Demet AYDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül, 2003 ÖZET Bu çalışmada, kesikli sistemde peynir altı suyunun anaerobik arıtımı ve biyogaz üretimi incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalarda, herbiri 250 mi hacimli 14 adet cam reaktör kullanılmış ve bunlar, atıkların anaerobik arıtımı süresince oluşan gazın toplanması için dereceli cam silindirlere bağlanmıştır. Bu çalışmada, en yüksek anaerobik arıtım ve biyogaz üretim hızına ulaşmak için sıcaklık(X-i) ve pH'ın(X2) etkisi incelenmiştir. Deneyler, Box-Wilson deneysel tasarım yöntemine göre tasarlanmıştır. Sonuçlar Essential Regression paket programı ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Program sonucunda, KOİ (kimyasal oksijen ihtiyacı)'deki azalma %'si (Y-ı), asetik asit üretim hızı (Y2) ve biyogaz üretim hızı (Y3) için model denklemleri ve R2 değerleri sırasıyla aşağıdaki gibi bulunmuştur. Y!= -2937,8 + 158.9Xi - 2,790Xı2 + 6,744X1X2 -16,70X22 R2 = 0,831 Yz= 7,456-2,577X1 +1 0,63X2 +0,051 95Xı2 -0,147XıX2-0,386X22 R2* 0,91 5 Y3=5189-378,97X1+450.04X2+5,400X12-33,03X22 R2= 0,863 Geliştirilen modeller kullanılarak KOİ'deki en yüksek azalma %'si 55,03, (37,7°C ve pH 7,6'de); en yüksek asetik asit üretim hızı 1,02 g. asetik asit/(100ml.saat), (38°C ve pH 6,5'de); en yüksek biyogaz üretim hızı 118,82 ml/(100ml.gün), (sıcaklık 38°C ve pH 6,8'de) olarak bulunmuştur.11 Bilim Kodu : 603.03.03 Anahtar Kelimeler : Anaerobik arıtım, biyogaz üretimi, peynir altı suyu, istatistiksel analiz Sayfa Adedi : 91 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Gönenç ARIN
Özet (Çeviri)
Ill ANAEROBIC DIGESTION AND BIOGAS PRODUCTION FROM CHEESE WHEY (M. Sc. Thesis) Demet AYDEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (September, 2003) ABSTRACT In this study, anaerobic digestion and biogas production of cheese whey was investigated in the batch system. In experimental studies fourteen glass reactors were used, each had a volume of 250 ml and connected to a graduated burettes for collection of produced gases during anaerobic digestion of wastes. In this study, in order to reach the maximum production rate of biogas and maximum anaerobic digestion, the effect of temperature (X-i) and pH (X2) were investigated. Experimental studies, were designed according to the method of Box- Wilson experimental design. The results were analyzed statistically by Essential Regression program. The results were found that model equations and R2 values for the percent decrease of COD (chemical oxygen demand)(Yt), the production rate of acetic acid (Y2), the production rate of biogas (Y3), are respectively as follows; Y,= -2937,8 + 158.9Xi - 2,790Xi Xi + 6,744XiX2 -16,70X22 R2 = 0,831 Y2= 7,456-2,577X1 +10,63X2+ 0,051 95X,2- 0,147XiX2- 0,386X22 R2^ 0,915 Y3=5189-378,97X1+450.04X2+5,400Xi2-33,03X22 R2= 0,863 With the use of the developed models a maximum percent decrease of COD as 55,03%, a maximum acetic acid production rate as 1,02 g acetic acid/(100 ml. h), a maximum biogas production rate as 118,82 m 1/(1 00m I. day) were obtained for the following temperature and pH of values 37.7 °C, 7,6 pH ; 38 °C, 6,5 pH and 38 °C, 6,8 pH, respectively.IV Science code Key Words Page number Adviser : 603.03.03 :Anaerobic digestion, biogas production, cheese whey, statistical analysis :91 : Doç. Dr. Gönenç ARIN