Manuel malzeme taşıma işlerinin yapıldığı iş istasyonlarının tasarımında genetik algoritma yaklaşımı
Manual material handing station design using genetic algorithm approach
  1. Tez No: 133301
  2. Yazar: DİYAR AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
MANUEL MALZEME TAŞIMA İŞLERİNİN YAPILDIĞI İŞ İSTASYONLARININ TASARIMINDA GENETİK ALGORİTMA YAKLAŞIMI (Yüksek Lisans Tezi) Diyar AKAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Gelişen teknolojiye rağmen manuel malzeme taşıma (MMT) işlerinde çalışan işçilerin en büyük sorunu olan bel ağrısı ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını tespit etme ve önleme yöntemleri 21. yüzyılda ergonomi bilim dalının en önemli konularından birisi olmaya devam etmektedir. Ergonomide MMT çalışmaları manuel malzeme taşımanın neden olduğu rahatsızlık, yaralanma, fiziksel zorlanma koşulların belirlenmesi, yönetimsel ve mühendislik kontrollerinin uygulanmasıyla sağlık sorunlarının en aza indirilmesi konularını kapsar. Bu çalışmada mühendislik kontrollerinden yararlanılarak üretim amaçları ile örtüşecek alternatif MMT iş istasyonları oluşturulmaya çalışılmıştır. NIOSH (Amerika Ulusal İş Güvenliği ve Sağlığı Enstitüsü) kaldırma denklemini fizyolojik kısıt, çıktı oranını ile de üretim verimliliğini baz alarak kurulan doğrusal olmayan amaç programlama modelinin genetik algoritma ile çözümü sonucunda alternatif iş istasyonu parametrelerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Kurulan modele ait bir uygulama çalışmasına yer verilmiş ve bulunan alternatif iş istasyonu dizaynları ergonomi ve verimlilik açısından değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Ergonomi Manuel Malzeme Taşıma, NIOSH Kaldırma Denklemi Sayfa Adedi : 91 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
MANUAL MATERIAL HANDLING STATIONS DESIGN USING GENETIC ALGORITHM APPROACH (M.Sc. Thesis) Diyar AKAY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSTRACT Despite the emerging technologies, methods of determining and avoidance of back pain and musculoskeletal system disorders being the most serious problems of workers laboring manuel material handling is still one of the most significant topics of ergonomics science in the 21st century. The study of MMT comprises the minimization of health complications applying all possible methods of modern managerial and engineering inspection methods by designating the disorders, wounds, physical compellence conditions caused by manuel material handling. In this study, constituting alternative MMT work stations are studied with utilizing engineering inspection methods overlaping the production purposes. Alternative work station parameters are aimed to be achieved with the use of genetic algortihms to solve the nonlinear goal programming model by setting the constraint per output ratio of NIOSH lifting equation as the production productivity. An application involving this approach is given in the survey and as a result, the constructed alternative work stations are evaluated with the ergonomics and productivity criteria. Science Code : 919 Key Words : Ergonomics, Manual Material Handling, NIOSH Lifting Equation Page Number: 91 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Mustafa KURT