Nevşehir, Derinkuyu, Til Köy, Dolay Han restorasyon önerisi
- Tez No: 133314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
NEVŞEHİR, DERİNKUYU, TİL KÖY DOLAY HAN RESTORASYON ÖNERİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Ömer BARUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Bu çalışmada; Nevşehir İli, Derinkuyu İlçesi, Til Köyü'nde yer alan Selçuklu dönemi Dolay Han konu edilmektedir. Çalışmada hedefimiz, Dolay Han'ın tipoloji içindeki yeri ile birlikte hanın mevcut durumunun tespit edilmesi ve restorasyon imkanlarının incelenerek yapının korunması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için yöntemler aranmasıdır. Nevşehir İli, Derinkuyu İlçesi, Til Köyü ve Dolay Han'ın yakın çevresinin ve bugünkü durumunun araştırılarak, yapının özgün durumu, karşılaştırmalı ve tarihi araştırmalarla tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan bütün çalışmalar sonucunda; restorasyon kriterleri belirlenmiş ve restorasyon projesi önerilmiştir. Bilim Kodu :601 04 00 Anahtar Kelimeler :Han, Kervansaray, Nevşehir, Derinkuyu, Til Köy, Dolay Han, Til Han, Restorasyon, Rehabilitasyon Sayfa Adedi :261 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Işık AKSULU
Özet (Çeviri)
NEVŞEHİR, DERİNKUYU, TİL KÖY DOLAY HAN RESTORASYON ÖNERİSİ (M. Sc. Thesis) Ömer BARUT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Agust 2003 ABSTRACT In this study; he subject is Dolay Han belonging to Selçuk's in Nevşehir city, Derinkuyu district, Til village. The aim of the study is searching methods for carrying Dolay Han to the future with studying on the place of its typology, its existing situation, its surroundings and possibility of restoration techniques. The determination of its original case was studied with researching of its surroundings, present situation and also by means of historical and compared inquiries. As a conclusion, the restoration techniques were determined and the restoration project is proposed. Science Code :601 04 00 Keywords :Han, Kervansaray, Nevşehir, Derinkuyu, Til Köy, Dolay Han, Til Han, Restoration, Rehabilitation Page Number :261 Advisor.Doç. Dr. Işık AKSULU