Ostenitik paslanmaz çeliklerin MIG kaynağında argon hidrojen karışımının mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisinin incelenmesi
Effect of argon-hydrogen mixture on the microstructure and mechanical properties of austenitic stainless steel by MIG welding technique
- Tez No: 133313
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHÇET GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
OSTENITİK PASLANMAZ ÇELİKLERİN MIG KAYNAĞINDA ARGON HİDROJEN KARIŞIMININ MİKROYAPI VE MEKANİK ÖZELLİKLERE ETKİSİNİN İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Kaya DEVELİ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Bu çalışmada; ostenitik paslanmaz çelik levhalar, argon-hidrojen ve saf argon koruyucu gaz atmosferinde farklı akım değerlerinde kaynak yapılmış, elde edilen birleştirmelerin mikroyapı ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Mekanik özellikleri belirlemek için kaynaklı numunelere çekme deneyi, eğme deneyi, çentik darbe deneyi ve sertlik deneyi uygulanmıştır. Ayrıca kaynaklı numunelerin mikroyapılarının belirlenmesi amacı ile SEM ve optik mikroskop çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar sonucunda argon gazı içerisine ilave edilen hidrojen oranının artması ile çekme dayanımının, çentik darbe dayanımının ve nüfuziyetin arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca argon gazı içerisinde artan hidrojen oranı ile eriyen metal miktarının fazlalaştığı belirlenmiştir. Bilim Kodu : 710 Anahtar Kelimeler : Ostenitik paslanmaz çelik, Karışım gaz, MIG kaynak yöntemi Sayfa Adedi : 93 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Behçet GÜLENÇ
Özet (Çeviri)
EFFECT OF ARGON-HYDROGEN MIXTURE ON THE MICROSTRUCTURE AND MECHANICAL PROPERTISES OF AUSTENITIC STAINLESS STEEL BY MIG WELDING TECHNIQUE (M.Sc.Thesis) Kaya DEVELİ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT In this study, Austenitic stainless steel plates were welded by MIG welding technique under argon-hydrogen and pure argon atmospheres with various welding currents. Microstructural and mechanical properties of welding interface were examined. In order to determine the mechanical properties, tensile, bending and notch strengths of the welded samples were examined. Microstructural evaluation was conducted on the samples by using scanning electron and optical microscopes. Experimental results indicated that, high hydrogen level in argon resulted in an increase in penetration of the welding and raised the tensile and notch strengths of the samples. Furthermore, high amount of molten metal in welding achieved with higher hydrogen level. Science Code Key Words Page Number Adviser 710 Austenitic stainless steel, mixture gas, MIG welding method. 93 Asistant Prof. Dr. Behçet GÜLENÇ