İstanbul'da KOBİ kapsamındaki mobilya üretim işletmelerinin yapısal sorunları ve çözüm önerileri
The Problems and solution suggestions of furniture production companies included by KOBI (Low-Middle-High Companies) in İstanbul
  1. Tez No: 133321
  2. Yazar: HALİL AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, İşletme, Wood Products, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İSTANBUL'DA KOBİ KAPSAMINDAKİ MOBİLYA ÜRETİM İŞLETMELERİNİN YAPISAL SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Halil AKIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Elanı 2003 ÖZET Mobilya endüstrisinin ülkemizdeki gelişimi XIX. yüzyılda orman ürünleri sanayisine yapılan yatırımlarla başlamıştır. İstanbul, Türkiye'nin mobilya sektöründe % 18'Iik payla önemli bir rol üstlenmektedir. Çoğunlukla geleneksel yöntemlerle çalışılan küçük ölçekli mobilya imalat atölyeleri mevcut iken 1975 yılından itibaren önemli yapısal değişmelerle birlikte Orta ölçekli imalat ateh/elerinde hızlı bir artış olmuştur. Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan KOBİ'ler üretime ve istihdama olan katkıları, değişen Pazar koşullarına hızlı uyum sağlamaları, esnek ve dinamik yapıya sahip olmaları ile bilinmektedir. İstanbul'daki KOBİ kapsamındaki mobiya üretim işletmelerinin sorunları, mevcut durumunun tesbiti ve artan rekabet koşullarında yeniden yapılandırılmasına yardımcı olmak amacıyla anket ve yüzyüze görüşme esasına dayalı bir çalışma yapılmıştır. Buna göre, %35.5 ile eğitimli elaman, %21S ile hammadde, %24 ile teknolojik yetersizlik ve %13 ile enerji sorunu yer almaktadır. Bu işletmelerin teşvik edilmeleri ve çağdaş imalat yöntemlerine geçmelerim sağlamak için sektörde eğitime önem verilmeli, hammadde kalitesi arttırılmalı, teknoloji takibi teşvik edilmeli, ucuz enerji sağlanmalı, pazarlama ve reklam konularında eğitim verilmeli ve destekleyici önlemlerin alınması gerekmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001013 Mobilya Endüstrisi, KOBİ'Ier 74 Yr&Doç. Rahmi ARAŞ
Özet (Çeviri)
II THE PROBLEMS AND SOLTITON SUGGESTIONS OF FURNITURE PRODUCTION COMPANIES INCLUDED BY KOBI (LOW-MIDDLE-HIGH COMPANTES) IN ISTANBUL (Master of Science Thesis) Halil AKIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2003 ABSTRACT The upgroving about fiirnitur industry in Turkey began and grow by the investments in forest products in XDCth century. Istanbul has a major rote with the percent of 18% in total furniture idustry in Turkey. There are mostly small administrating companies in İstanbul Since 1975, the furniture industry had great improvments and the number of intermadiate administrating companies which are using developed machine took and also the ability of labor handworkmg skills, increased rapidly. KOBPs which has a large place in Turkish economy, and its assistance to production and human resourse useage can be denned by the; adaptibilhy to sudden changing market conditions, having a flexaWe and dynamic ability. To identify the problems about the furniture production companies in Istanbul, their current status and to reconstruct in a increasing competitive situation, a questionary has been made by the means of face to face interview and inquary. According to tins educated labor with a percentage of 355%, with a percentage of 275% raw material, technologic incapacity with a percentage of 24% and energy insufficiency with a percentage of 13%. This problems had been considered and some suggestions about solving tins problems were made as follows; encouraging this computes, education to use modern tecnologic production tecnkraes, cheap energy, education about marketing and advertisement Science Code KeyWords Number of Pages Adviser 5001013 Furniture Industry, low-middle-high companies (KOBİ) 74 Assistant Prof. Rahmi ARAS