5-klorosalisilaldehit etansülonilhidrazon bileşiği ve bunun Ni(II) kompleksinin sentezi, ab initio ve yarı denel yöntemlerle geometri optimizasyonunun yapılması ve molekül orbital enerjilerinin hesaplanması
5-chlorosalicylaldehyde etansulfonylhydrazone compound and its Ni(II) complex synthesis, geometry optimization by ab initio and semiempirical method and calculated molecular orbital energy levels
- Tez No: 133322
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
5- KLOROSALISILALDEHIT ETANSÜLFONBLHIDRAZON BİLEŞİĞİ VE BUNUN NI(II) KOMPLEKSİNİN SENTEZİ, AB INITIO VE YARI-DENEL YÖNTEMLERLE GEOMETRİ OPTIMIZASYONLARININ YAPILMASI VE MOLEKÜL ORBITAL ENERJİLERİNİN HESAPLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ebru İLHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Bu çalışmada, etansülfonilhidrazin (esh) ve bunun 5-klorosalisilaldehit ile yaptığı 5-klorosalisilaldehit etansülfonilhidrazon (Clsalesh) bileşikleri sentezlenmiş ve yapılan element analizi, XH-NMR, FITR yöntemleriyle aydınlatılmıştır.5-klorosalisilaldehit etansülfonilhidrazon bileşiğinin GAUSSIAN 98 programı ve HF/6-31G** temel seti ile geometri optimizasyonu yapılmış, molekûler orbital enerji seviyeleri ile bileşikteki atomlar üzerindeki Mulliken yükleri hesaplanmıştır.Ayrıca Ni(Clsalesh)2 kompleksi elde edilmiş, bunun HYPERCHEM 6 paket programı kullanılarak PM3 yarı-denel yönetemi ile geometri optimizasyonu yapılmış ve MO enerji seviyeleri tayin edilmiştir. Bilim Kodu :405.01.0i Anahtar Kelimeler :Hidrazin, hidrazon, Ab initio, Gaussian98, HF/6-31G**, Hyperchem6,PM3, geometri optimizasyonu Sayfa Adedi :44 Tez Yöneticisi :Prof J)r.Nurcan KARACAN
Özet (Çeviri)
5- CLOROSALICYLALDEHYDE ETANSULFONYLHYDRAZONE COMPOUND AND ITS NI(H) COMPLEX SYNTHESIS, GEOMETRY OPTIMIZATION EVALUATED BY AB INITIO AND SEMDEMPHHCAL METHOD AND CALCULATED MOLECUL ORBITAL ENERJY LEVELS (M.S THESIS) EbrutLHAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT In this study, ethanesulfonyl hydrazine(esh) and 5-chIorosaIicyIaldehyde ethanesulfonylhydrazone (Clsalesh) which is obtained with salicylaldehyde were synthesized and their structure were identified by elemental analysis, FTTR, 1H- NMR methods.Geometry optimization was carried out and molecular orbital energy levels and Mulliken charge on atoms of 5-chlorosalicylaIdehyde was calculated by ah initw HF/6-31G** basis set with GAUSSIAN 98 program. In addition, Ni(Clsalesh)2 complex was obtained, its geometry optimization was evaluated and molecular orbital energy levels was calculated by PM3 semi- empirical method with HYPERCHEM 6 program. Science Code :405.01.0i Key Words '.Hydrazine, hyrazone,Ab initio, Gaussian 98,HF/6-31G**, Hyperchem 6, PM3 «geometry optimization Page Number:44 Adviser :Prof. Dr. Nurcan KARACAN