Frekans tanım bölgesinde, faz gerilemeli-ilerlemeli kontrolcü tasarımında deneme-yanılmasız bir yöntemin incelenmesi ve değerlendirilmesi üzerine
On examination and appraisement of a non-trial-and-error method for lag-lead compensator design in frequency domain
- Tez No: 133334
- Danışmanlar: PROF. DR. T. YAŞAR HONDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
FREKANS TANIM BÖLGESİNDE, FAZ GERİLEMELİ-İLERLEMELİ KONTROLCU TASARIMINDA DENEME-YANİLMASIZ BİR YÖNTEMİN İNCELENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa İlker HELVACIOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2003 ÖZET Bu çalışmada, faz gerilemeli-ilerlemeli kontrolcuların, frekans tanım bölgesinde deneme-yanılmaya başvurulmadan tasarlanması için literatüre giren yeni bir yöntemin (4) uygulanabilirliliğini incelemek amacı ile hazırlanan bir bilgisayar programı ile bu programın oluşturulabilmesi için gerekli olan konular ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. Yeni yöntem ile çözülen seçme örnek problemlerin sonuçlan, aynı örnek problemler için, bilinen klasik bir tasarım yönteminden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda incelenen yöntemin hızlı ve etkin sonuçlar üretmesi yanında uygulanabilir olduğu da kanıtlanmıştır. Bitim Kodu : 945 Anahtar Kelimeler : Kontrol Sistemleri, Kontrolcu Tasarımı, Faz Gerilemeli-ilerlemeli Kompensatör Sayfa Adedi : 95 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yaşar T. Hondur
Özet (Çeviri)
ON EXAMINATION AND APPRAISEMENT OF A NON-TRIAL-AND- ERROR METHOD FOR LAG-LEAD COMPENSATOR DESIGN IN FREQUENCY DOMAIN (Master Thesis) Mustafa İlker HELVACIO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 2003 ABSTRACT In this thesis, the author investigated the genare! applicability of a non- trial-and-error method for the design of lag-lead compensators in the frequency domain. For this purpose, a computer program in Matlab, called“Lag-lead”was prepared. Four selected design problems were solved by employing both the classical Bode design method and investigated design method. And the results obtained by the two methods named above were compared. Based on the comparisons, the applicability and effectiveness of the new design method were verified. Science Code Keywords Page Number Adviser :94S : Control Systems, Compensator Design, Phase Lag- Lead Compensators : 95 : Prof. Dr. Yaşar T. Hondur