Ekskavatörlerin hidrolik tasarımlarına esas olacak temel parametrelerin belirlenmesi ve teknik ve ekonomik yönden optimum hidrolik elemanların seçimi
Determination of the basic design parameters of excavator hydraulic systems and selection of technically and economically optimum hydraulic components
- Tez No: 133335
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
EKSKAVATÖRLERİN HİDROLİK TASARIMLARINA ESAS OLACAK TEMEL PARAMETRELERİN BELİRLENMESİ VE TEKNİK VE EKONOMİK YÖNDEN OPTİMUM HİDROLİK ELEMANLARIN SEÇİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Hacı SARI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Ekskavatörlerde kullanılan hidrolik elemanların optimum seçimi ve kullanımı kullanıcı ve sektör için maliyet açısından çok önemlidir. Ekskavatörlerin hidrolik sistem tasarımına esas olacak temel parametreleri belirlemek, teknik ve ekonomik yönden optimum sistem seçimi yapmak bu çalışmanın temel amacıdır. Temel parametre olarak kepçe silindirinin sağladığı maksimum kazma kuvveti, kol silindirinin sağladığı maksimum koparma kuvveti, kaldırma kapasitesi, düz yolda ilerleme hızı, ekskavatörün çıkabileceği maksimum eğim, kule dönüş hızı, çalışabilecek maksimum eğim açısı sayılabilir. Bu çalışmada girdi olarak verilen bu parametreleri karşılayabilen hidrolik sistemlerin teknik ve ekonomik yönden seçimine olanak veren bir yöntem geliştirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Ekskavatörler, hidrolik sistem tasarımı, hidrolik sistem verimi Sayfa Adedi : 124 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yücel ERCAN
Özet (Çeviri)
11 DETERMINATION OF THE BASIC DESIGN PARAMETERS OF EXCAVATOR HYDRAULIC SYSTEMS AND SELECTION OF TECHNICALLY AND ECONOMICALLY OPTIMUM HYDRAULIC COMPONENTS (M.Sc. Thesis) Hacı SARI GAZI UNIVERSITY TNSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT Proper selection of hydraulic components in excavators is very important to reduce cost for users and the sector. The main purpose of this study is to determine the basic parameters for the hydraulic system design of excavators and to select technically and economically optimum hydraulic system components. The primary design parameters were considered to be the maximum values of the digging force of the bucket cylinder, the breakout force of the arm cylinder, lifting capacity, maximum velocity on nonincljned road, maximum climbing angle, swinging speed and working slope. In this study a methodology is developed for selecting technically and economically optimum hydraulic components which meet a specified set of design parameters. Science Code : Key Words : Excavators, hydraulic system design, hydraulic system efficiency Page number : 82 Adviser : Prof. Dr. Yücel ERCAN