Sulardaki kurşun(II), bakır(II) ve çinko(II) iyonlarının dolgulu kolonlarda adsorpsiyonla giderilmesi
The Removal of copper(II), lead(II) and zinc(II) from the waters by the adsorption in packed columns
  1. Tez No: 133340
  2. Yazar: SERDAR BENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
SULARDAKİ KURŞUN(II), BAKIR(II) VE ÇINKO(II) İYONLARININ DOLGULU KOLONLARDA ADSORPSİYONLA GİDERİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Serdar BENLİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Nüfusun artması ve teknolojinin hızla gelişmesinden dolayı, endüstriyel faaliyetlerin sayısı da hızla yükselmiştir. Bu faaliyetler neticesinde oluşan atıklar, canlı hayatı ve çevre için büyük bir sorun halini almıştır. Bu atıkların başlıcaları da ağır metallerdir. Bu nedenle ağır metallerin atık sularda bulunmasına müsaade edilen sınır değerler belirlenmiştir. Ağır melallerin giderimi için günümüzde yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisi de ağır metallerin adsorpsiyonudur. Bu çalışmada Pb2+, Cu2+ ve Zn2+'nin dolgulu kolonda adsorpsiyonu incelenmiştir. Sürekli bir sistemde, üç bileşeni bir arada içeren çözeltiler kullanılarak gerçekleştirilen deneyler sonucunda akış hızı, tanecik boyutu ve adsorbent türünün adsorpsiyona etkileri incelenmiştir. Üç farklı akış hızı, üç farklı tanecik boyutu ve üç farklı adsorbentle çalışılmıştır. Sonuçta adsorbentlerin adsorpladıkları katyon miktarı sırasıyla diatomit için Cu2+ > Pb2+ > Zn2+ ; sepiyolit için Pb2+ > Cu2+ > Zn2+ ve ponza taşı için ise Cu2+ > Pb2+ > Zn2+ olarak belirlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler :Kurşun, bakır, çinko, adsorpsiyon, ağır metaller, dolgulu kolon Sayfa Adedi :94 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. M. Atilla MURATHAN
Özet (Çeviri)
11 THE REMOVAL OF COPPER(II), LEAD(II) AND ZINC(II) FROM THE WATERS BY THE ADSORPTION IN PACKED COLUMNS (M.Sc. Thesis) Serdar BENLİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT Because of rising population and developing technology rapidly, the number of industrial activities have also increased. Wastes, which have been formed as a result of these activities, has become a big problem for alive's life and environment. The major part of these wastes are heavy metals. The limit concentration values of heavy metals that allowed for the wastewaters, therefore, have specified. Nowadays, for the treatment of heavy metals there are methods which have been used extensively. The one of these methods is adsorption of heavy metals. In this work, the adsorption of Pb2+, Cu2+ ve Zn2+ in packed columns has been researched. With experiments that achieved by using the solutions contain three components together in a continious system, the effects of flow rate, particle size and the type of adsorbent on the adsorption has been investigated. It has been laboured with three different flow rates, three different particle sizes and three different adsorbents. At the end of the work, the amount of substance which adsorbed by the adsorbents specified like that: Cu2+ > Pb2+ > Zn2+ for diatomite; Pb2+ > Cu2+ > Zn2+ for sepiolite and Cu2+ > Pb2+ > Zn2 for pumice stone, respectively.